Patlıcan Kuruturken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Nokta

Patlıcan, en sevilen sebzeler arasında yer alır. Eğer siz de patlıcanı çok seviyor, ona her mevsim birçok tarifinizde yer vermek istiyorsanız onu yaz mevsimindeki taze haliyle kurutup kış boyunca saklamak şahane bir fikir olabilir. Siz de bu kış, besin içeriğini kaybetmemiş patlıcanlar tüketmek istiyorsanız kurutma yöntemini tercih ederek kış boyunca patlıcandan mahrum kalmazsınız.
Yazımızın devamında patlıcan kurutmanın ipuçlarına değindik, işte patlıcan kuruturken dikkat etmeniz gerekenler…

  1. İyilerini Seçin

Her besin gibi patlıcan kurusunun da kusursuz olması için satın alırken iyilerinin seçilmesi gerekir. Kurutmak istediğiniz patlıcanların şekillerinin düzgün olmasına dikkat edin. Şekli düzgün patlıcanları seçmek size oyma, kızartma, dilimleme gibi dilediğiniz her işlemde önemli bir kolaylık sağlayacaktır.

  1. Boyutlarına Dikkat Edin

Patlıcan kurusu için ideal büyüklük, orta boyda olmasıdır. Çok küçük ya da çok büyük patlıcanları tercih etmeyip orta büyüklükte patlıcanları seçerek kurutma işleminin daha kolay olmasını ve kurutma zamanının her patlıcan için eşit olmasını sağlarsınız.

  1. Kabuklarına Dikkat Edin

Alacağınız patlıcanları her ne kadar kurutacak olsanız da alırken taze olmasına, kabuklarının parlak ve koyu mor renkte olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede patlıcan kurularının çok daha lezzetli olmasını garantilemiş olursunuz.

  1. Zamanlamaya Dikkat Edin

Patlıcan kurutmak istiyorsanız elbette zamanlamanızın taze patlıcan mevsiminde olmasına dikkat etmeli ve havanın en sıcak olduğu günleri seçmelisiniz. Yaz aylarının en sıcak günlerinin yaşandığı temmuz ve ağustos ayları, taze patlıcanların bolca ve ucuz olduğu dönemlerdir. Aynı zamanda bu aylarda patlıcanları rahatça kurutmanızı sağlayacak, ihtiyacınız olan güneşi rahatça bulmanız mümkündür.

  1. Rüzgârın Olmasına Dikkat Edin

Patlıcan kuruturken rüzgârın da en az güneş kadar etkili olduğunu unutmayın. Eğer hava güneşli değilse havanın rüzgârlı olmasına dikkat edin. Aynı zamanda güneşsiz olan rüzgâr etkisi sayesinde patlıcanların kararmadan kurumasını da sağlayabileceğinizi unutmayın.

  1. Boşluk Bırakın

Patlıcanları hangi yöntemle kurutacak olursanız olun aralarında boşluklar bırakarak dizmeye özen gösterin. Bu sayede patlıcanların kurumayan bir noktasının kalmasını ve çürümesini önlersiniz.

  1. Tamamıyla Kurutun

Patlıcanları kış boyunca iyi bir şekilde saklayabilmeniz için iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Tamamen sertleşene kadar kurutma işlemini sonlandırmayın. Patlıcanlar; hava bol güneşli ve sıcaksa genellikle 2 gün içerisinde yeteri kadar kurur ancak havaya göre bu süre bir hafta ya da 10 güne kadar uzayabilir. Bu nedenle sürekli gözlem yapmayı ihmal etmeyin ve kurutma süresini buna patlıcanların durumuna göre belirleyin.

  1. Saklarken Dikkat Edin

Patlıcanları kurutma işlemi sona erdi, sırada onları iyi bir şekilde muhafaza etmek var. Kuruttuğunuz patlıcanları bez veya kâğıt torbalara, kutu ya da kavanoz içerisine doldurup güneş görmeyen bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz.