Photoshop’tan Daha Çok İşe Yarayan 5 Güzellik Sırrı!

Çok eskilere gidiyoruz… Selfie’lerin hak getirdiği, Samsun(g)un şehirden ibaret olduğu, ‘filtre’ özelliğinin sadece elektrik süpürgelerini süslediği, rötuşların mahallenin fotoğraf stüdyolarındaki şipşakçı ağabeylerin tekelinde olduğu, takma kirpiklerin ok; dudakların çerçeveli olduğu o doğal yıllar… Anneannelerimizin güzellik sırları ile yola çıktığımız serüvenimizde Kleopatra’ya da bir uğrayacağız elbette. Geçmişe yolculuk başlasın!

guzellik

1- Kleopatra’nın Süt Banyosu!

Geçmiş ve güzellik denince ilk akla gelenlerden biri Kleopatra’nın dillere destan süt banyosu. Evet, günümüzde bir küvet dolusu süt ile şapır şupur yıkanın gibi bir öneride bulanamıyoruz ancak daha pratik bir önerimiz var. Duşunuzu aldıktan sonra temiz vücudunuza 1 şişe sütü dökün, biraz bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Sütün içeriğindeki laktik asit cildinizi daha diri, gergin ve bir o kadar pürüzsüz yapacaktır.

2- Deniz Tuzu!

Deniz tuzunun mucizevi etkileri ile tanışın! Ev yapımı doğal peeling’leri seviyorsanız size pratik bir önerimiz var. Ciltteki ölü deriyi alan ve doğal nem dengesini koruyan deniz tuzu ilk ve tek malzememiz! Önce cildinizi makyajdan arındırın, yüzünüzü ılık suyla ıslattıktan sonra T bölgeniz başta olmak üzere hafif masaj hareketleri ile cildinizi ovun. Hiç ama hiç bastırmamaya sanki parmaklarınızın ucunda çizilecek bir eşya varmış gibi sakin ve narin olmaya gayret edin. Sonra yüzünüzü yıkayın ve nemlendiricinizi sürün. İşte bu kadar basit!

3- Şeker Şeyler!

Uzak durulması önerilen 3 beyazın 1 tanesini ağzımıza değil cildimize kondurmak hiç de fena fikir değil! Eskiden ağda olarak kullanılıyormuş şekerler. Eritilmesi ile istenmeyen tüylerden kurtulunduğu yetmezmiş gibi bir de cildi besliyormuş. Tabi şimdinin teknolojisi ile artık ağdaya gerek olmasa da cilt maskeleri ile bu mucizeden yine faydalanabiliriz.

4- Zeytinyağı!

İçi başka, dışı başka; bu zeytinyağı her derde deva! Özellikle konu hasar görmüş saçlar ise, geçmişten günümüze en doğal ilaç zeytinyağı. Zeytinyağını fırın tepsisinde ısıtın. Biraz ılındıktan sonra saçlarınıza yoğun bir şekilde uygulayın ve streçfilm ile sarın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve su olmadan sadece şampuan ile köpürtün saçınızı. Sonra su ilave edip köpürtün. Bu yöntem, saçlarınızın kokmamasını ve yağdan hızlıca arınmasını sağlar. Saçlarınız pırıl pırıl olur, hasarlı saç uçları da mucizevi şekilde sağlıkla parlar.

5- Çay!

Asya kadınlarının yüzyıllara dayanan güzellik sırrı; çay. Tıpkı zeytinyağı gibi hem içten hem dıştan besler. Yeşil çay içerek vücudunuzu toksinlerden, siyah çayı gözaltınıza uygulayarak da gözaltı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz. Demlendikten ve ılındıktan sonra suyunu süzün ve gözaltınızda yaklaşık 10 dakika bekletin. Sonra yıkayın ve günlük kreminizi uygulayın. Düzenli kullanımda mor rengin açıldığını ve gözaltlarınızın daha aydınlık olduğunu fark edeceksiniz!

Teknolojisiz ve ‘filtresiz’ güzellik, sadece bir iki ufak püf noktasında gizli. Ancak unutulmaması gereken vitrin değil iklim! Güzellik içten dışa yansıyan en güzel aynadır; güzel bakın güzel görün!

Gününüz aydın olsun! 🙂