Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetidir pilavlar. Etliye, sebzeliye, çorbalara eşlik eder, sofralarımızı süsler. Şehriyelisi, nohutlusu, domateslisi, salçalısıyla ayrı bir lezzet, ayrı bir dünyadır. İncelikleriyle, hünerlerimizi konuşturmamızı, farklı tatlar ortaya çıkarmamızı sağlar. Aşk ile yaptığımız pilavlara övgüler yağdığında, diğer yemeklerimizi de büyük bir sevgi ve öz güvenle yaparız. Şahane sofralar etrafında buluşmak, dostane muhabbetlere imza atmak kalır geriye ki bu da yemek yapmanın en keyifli yanı değil midir?

pilav

İşte ayrıntılarıyla “iyi pilav yapma” rehberimiz:

Pilava koyacağımız suyun ölçüsüne, pilav yapma şeklimize göre karar vermeliyiz. Çünkü pilava koyacağımız suyun miktarı pirinci önceden ıslatıp ıslatmayacağımıza, kavurup kavurmayacağımıza göre değişir.

Pilavımızın lapa olmaması için pirinci bol soğuk su ile yıkamalıyız. Böylece nişastasının iyice akmasını ve pirinçlerin temizlenerek berrak bir hale gelmesini sağlamış oluruz.

pilav-tarifi

Pilav yaparken kullanacağımız yağ, sonucu etkileyecek kritik etkenlerden biridir. Sıvı yağ ile yapılan pilavlar daha berrak olurken, tereyağ ile yapılan pilavlar daha lezzetli olur. Her ikisinden de ödün vermemek için damak zevkimizi de düşünerek altın oranımızı belirleyebiliriz. Böylece hem berraklıktan hem lezzetten ödün vermemiş oluruz. Bir bardak pirinç için yağ oranı ortalama; 2 çorba kaşığı tereyağ, 1 çorba kaşığı sıvı yağdır.

Şehriyeleri kavururken sıvı yağ kullanmak ve tereyağını sonradan eklemek pilavımızın hem berraklık hem de lezzet bakımından tam kıvamında olmasını sağlayacaktır.

pilav-tarifleri

Pilav yaparken fazla karıştırmamalı ve tencerenin kapağını sıkça açmamalıyız. Fazla karıştırmak ve buharın kaçmasını sağlayacak sıklıkta tencerenin kapağını açmak, pirincin nişastasının ortaya çıkmasına ve dolayısıyla pilavımızın hem lapa hem de bulanık bir renkte olmasına neden olacaktır.

Pilav yaparken kullanacağımız tencere de en az pirincin kalitesi ve pilavlık pirinç olması kadar önemli. Bu nedenle, derin tencereden uzak durmalı, pilav tenceresi kullanmalıyız.

pilav-yapmanin-puf-noktalari

Unutmayalım; pilava kaynamış su koymak, hem pirinçlerin suyu daha iyi çekmesini sağlayarak pişme süresini kısaltır, hem de pirinçlerin nişastasını salarak lapa olmasını engeller.

Pilavımız pişerken 2 damla limon suyu ilave etmek veya bir dilim limonu pirinçlerin üzerine bırakmak, servis sırasında pilavın daha ideal bir görüntüde olmasını sağlayacaktır.

pilav-nasil-yapilir

Pilava kaynamış su ekledikten sonra bir-iki dakika harlı ateşte tutmalı, ardından ocağı kısık moda almalıyız.

Bol soğuk su ile yıkadığımız pirinçleri suda bekletmeden hemen tencereye alıp kavurmalı, ardından kaynamış suyu eklemeliyiz.

Pilavımız suyunu çekip ocağın altını kapattığımızda, kalan nemi kapağın altına koyacağımız bir kağıt havlu ile alabiliriz.