Pirinç Pilavına Rakip: Nefis Bir Bulgur Pilavı İçin Bunları Yapın

Tane tane dökülen pilavlar; özel bir sofranın, nefis tariflerin en güzel eşlikçisidir. Sofrada pilav eksik kalırsa tüm lezzetler de midelerin ve kalplerin bir köşesi de eksik kalır. Bu eksikliğin oluşmaması için sofraya mutlaka pirinç ya da bulgur pilavı eklenir; daha sağlıklı ve kalorisi az olsun denirse bulgur pilavı eklenir. O halde bulgur pilavının en iyi şekilde yapılması gerekir, peki nasıl? İşte mükemmel bir bulgur pilavı için bilmeniz gereken püf noktaları.

  • Renklendirin

Bir bulgur pilavının iştah açıcı olabilmesi için lezzetinin yanı sıra gözlere hitap eden şahane bir renge de sahip olması gerekir. Bunun için domates ve biber salçasını birlikte kullanmaya dikkat edin. İyi bir Antep salçası ve evde yapılan menemenlik domatesler, bulgur pilavının mükemmel bir renge sahip olmasını sağlayan en önemli malzemelerdir.

  • Bulgurun İyisini Bulun

Bulgur pilavının ana maddesi bulgur olduğundan elbette ki kullanacağınız bulgurun mükemmel olması gerekir. İri taneli, sarı bir bulgur bulduğunuzda pilavınızın kötü olma riski neredeyse kalmayacaktır.

  • Temizleyin

Her yemekte olduğu gibi bulgur pilavında da ana malzemen temizliği önceliğiniz olmalıdır. Bu nedenle bulguru ayıklayıp yıkayarak işe başlayabilirsiniz; ancak daha sonra suyu güzelce süzdürmeyi sakın unutmayın.

  • Kavurun

Bulgur pilavınızın mükemmel olmasını istiyorsanız pişirme işlemine kavurma yöntemi ile başlamayı ihmal etmeyin. Eğer ki malzemeli bir bulgur pilavı yapmayı düşünüyorsanız öncelikle eklemek istediğiniz malzemeleri kavurun, daha sonra bulguru ekleyip birlikte tekrar kavurun ve suyu en son ekleyin. Bu arada ekleyeceğiniz suyun, bulgurun üzerini 3 parmaktan fazla geçmemesine dikkat edin.

  • Ek Malzemelerden Yararlanın

Neredeyse her yemekte olduğu gibi bulgur pilavında da soğan kullanmanız gerektiğini muhtemelen biliyorsunuz; ancak bu bilginize biraz da sarımsak katmaya hazır mısınız?  Doğradığınız soğanlar yağda kavrulurken içerisine biraz da sarımsak ekleyerek pilavın daha aromatik bir lezzete sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kullanacağınız et ya da tavuk suyunun sonucu daha da mükemmelleştireceğini unutmayın.

  • Ocağı Kısın

Hangi yemekte olursa olsun hazırlık aşamalarından sonra pişirme aşamasında da dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer ki pilavı pişmeye bıraktığınızda işinizin de bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Pilavınızın tam kıvamında pişebilmesi için suyu kaynadıktan sonra ocak ateşini kısmayı unutmayın. Bu sayede bulgurun pişmeden suyunu çekmesini önler, mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • Sıcak Servis Edin

İyi bir yemeği iyi bir sunumla tamamlama inceliğini sakın atlamayın. Hazırladığınız pilavı soğutmadan, güzel bir kâse ile şekillendirerek sunabilir, yanına turşu ve sevdiğiniz yemekler ekleyerek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!