Plank Egzersizi Hakkında 6 Bilgi

bulunmadan dilediği vücuda kavuşmak isteyenler için ideal bir egzersiz olan plank egzersizini Spor yapmaya karar verdiniz fakat spor salonlarına ayıracak bütçeniz de vaktiniz de yok mu? Evde de gerekli spor aletleriniz olmadığından bu kararınızı yine mi erteleyeceksiniz yoksa bahaneleri bir kenara bırakıp herhangi bir spor aleti gerektirmeyen bir egzersizle mi tanışacaksınız? Karşınızda plank egzersizi!

Hiçbir spor aletine ihtiyaç duyurmadan hedefinizi tutturmaya yönelik plank egzersizi sayesinde form tutabilir, sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz. Nasıl mı? İşte plank egzersizi hakkında 6 bilgi…

  1. 1.Plank Egzersizi Nedir?

“Kalas” anlamına gelen plank, bir tahta gibi dümdüz durarak tüm kaslarınızı çalıştırmayı ve vücudunuzu güçlendirip şekillendirmeyi vaat ediyor. Hiçbir ağırlık kaldırmadan, koşu yürüyüş gibi hareketlerde uygulamak için daha fazla geç kalmayın.

  1. 2.Kimler Yapabilir?

Plank egzersizi, tüm kas gruplarını çalıştıran bir egzersiz olduğundan yapmak isteyen kişinin herhangi bir sorun yaşamaması için karın, bel, eklem problemlerinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu tip problemler yaşamayan herkes plank egzersizini güvenle yapabilmektedir.

  1. 3.Plank Egzersizinin Amacı Nedir?

Plank egzersizinde amaç, kişinin tüm kaslarını ve metabolizmasını harekete geçirerek ideal bir vücuda kavuşmasını sağlamaktır. Plank egzersizi sayesinde vücut kasları giderek güçlenir, daha sıkı, diri ve şekillenmiş bir vücut kazanılır.

  1. 4.Plank Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

“Sadece durarak yapılan bir egzersizin ne faydası olacak ki?” diyerek küçümsüyorsanız çok yanılıyorsunuz demektir. Plank egzersizi, âdeta baştan tırnağa tüm vücut için etkili olacak bir egzersizdir. Gelin, plank egzersizinin bazı faydalarına birlikte bakalım…

  • Sıkı kalçalara sahip olmak istiyorsanız plank egzersizi, en az squat kadar etkili bir egzersizdir. Plank, kalça ve diz arasındaki kasları çalıştırarak kalçanızın form kazanmasına yardımcı olur.
  • Vücutta bulunan tüm kasları harekete geçirmeye yönelik bir egzersiz olduğundan metabolizmanın da harekete geçmesini sağlar. Bu sayede daha kolay bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.
  • Eğer ki bel, boyun ve sırt bölgenizle ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız plank egzersizi sayesinde şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Sırt, boyun ve omuz kaslarının çalışmasını ve esnemesini sağlayan plank egzersizi, bu bölgelerdeki ağrılardan kurtulmaya iyi bir yardımcıdır.
  1. 5.Plank Egzersiziin Püf Noktası Nedir?

Plank egzersizinin herhangi bir püf noktası ya da zorluğu yoktur. Her gün yapacağınız yürüyüş ya da koşu sonrasında 5-10 dakika kadar uygulayacağınız bir rutin oluşturarak yapabileceğinz bir egzersizdir.

  1. 6.Plank Egzersizi İçin Neye İhtiyaç Vardır?

Hiçbir spor aleti gerektirmeyen bu egzersiz için ihtiyacınız olanlar sadece irade ve uzanacak rahat bir bölgedir. Evinizde ya da dışarıda kolayca yapabileceğiniz bu egzersiz sayesinde uğrayacağınız değişime siz bile inanamayabilirsiniz.