Ramazan Ayı’nda Ağız Kokusu Yaşamamak İçin Sahurda Neler Yenmeli?

Ramazan Ayı’nda muzdarip olunan dertlerden biri de açlık ve susuzluk sonucunda oluşan yoğun ve kötü bir ağız kokusudur. Sosyal hayatınızı önemli ölçüde etkileyip ele geçirmeye çalışan bu soruna izin vermeyin. Peki nasıl mı? Sahurda tercih edeceğiniz besin seçenekleri ile bu sorunu önemli ölçüde azaltmak ya da ortadan kaldırmak mümkün. İşte dikkat edeceğiniz öneriler…

1. Peynir

İçeriğindeki bileşenler sayesinde mideye iyi gelerek kötü ağız kokusunun oluşmasına kökten bir çözüm olabiliyor. Aynı zamanda protein açısından zengin olduğu için uzun süren bir tokluk hissinin de anahtarıdır. Daha n’olsun?

lor-peyniri5

2. Aromalı İçecekler

Bergamot aromalı çay, ada çayı, yeşil çay gibi doğal seçenekler midenize iyi gelecek hafif seçenekler arasında yer alır. Gün boyu ağız kokusu problemi yaşamamanıza yardımcı olur. Hem peynir ile güzel bir uyum yakalayabilirler, ne dersiniz?

yesil-cay4

3. Maydanoz

İçerdiği bolca C vitamini sayesinde bağışıklığınızı güçlendirirken midenize de iyi gelerek ağız kokusu probleminin kökten çözülmesine yardımcı olur. Maydanoz yemek, ağız kokusunun en etkili ilaçlarından biridir.

maydanoz

4. Kivi

İçerdiği bolca çekirdek sayesinde dişlerde peeling etkisi bırakır. Böylece ağız kokusunun ilk sebeplerinden olan ağız ve diş temizliğine önemli bir katkıda bulunarak sorunu kökten çözer.

kivi

5. Çilek

Çilek de tıpkı kivi gibi içeriğindeki çekirdekler sayesinde dişlerde peeling etkisi bırakarak diş temizliğine önemli bir katkıda bulunur. Böylece gün boyu ağız kokusu problemi yaşamamaya katkıda bulunur. Aynı zamanda bol miktarda su içermesi sayesinde daha az susamanızı sağlayarak oruç sürecinde kolaylık yaratır.

çilek

6. Hepsinden Önemlisi Diş Bakımı

Ramazan Ayı’nda diş ve ağız sağlığına belki de her zamankinden daha fazla önem vermeniz gerekiyor. Doğru süreç ve hareketlerle iyi bir diş fırçalama, diş ipi ile derinlemesine bir temizlik ile ağız kokusuna tamamen veda etmeniz mümkün.

dis-eti-kanamalari

7. Hiçbiri Çare Değilse

Ağız kokusunun şeker hastalığı, böbrek hastalığı, diş çürükleri gibi birçok sebebi olabilir. Bu çarelerden hiçbiri sizde etkisini göstermediyse acilen bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda olacaktır.