Ramazan’da Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Verilen nefs mücadelesinin belki de en sıkıntılı durumlarından biri, ağız kokusu! E tabi hal böyle olunca ağız tadınızın bozulması bir yana, karşınızdakinin hayatını karartması da cabası.

Peki bunu önlemenin bir yolu yok mu? Var! Sizin için listeledik. Ayrıca oruç süresince aç kalmamak için paylaştığımız şu tüyolarımıza da mutlaka göz atın.

1- Sahurda fazla çay içmek, ağız kuruluğuna yol açabilir. Aynı şey kafein için de geçerli. Bunu önlemek için kahve ve çayı çok tüketmemek, gün içinde ağzınızın kurumasını azaltabilir.

kahvenin yararları

2- Tatlı yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak yetmez. Dil ve yanakları da fırçalamak gerekir. Böylelikle şeker, ağzınızda koku oluşturmaz.

dis-bakimi

3- Çok soğuk su içmenin, ağız kokusunu arttırdığına dair bir rivayet var. İddiaya göre suyun sıcaklık derecesi, ağız kokusu oluşumuna doğrudan etki ediyormuş.

su içmek

4- Sahurdan sonra gargara yapmak, nefesinizi uzun süre taze tutacaktır. Öğleden sonra mide öz suyu yukarı çıkacağından, ağız kokusu riski daha fazla olacaktır bu  da aklınızda olsun.

dis-agrisi

5- Sahurda tüketeceğiniz taze fesleğen, gün içinde ağız kokunuzu önemli ölçüde önleyecektir. Nane ve maydanoz da gibi yeşiller de iyi tabi ama en iyisi taze fesleğen!

fesleğen