Reçel Yapmanın Püf Noktaları

Güne güzel başlamanın en kolay yolu, kusursuz bir şekilde hazırlanmış kahvaltı sofrasıyla buluşmaktan geçer. Hele ki sevdiklerinizle de kavuşmuşsanız kimseler değemez keyfinize!

Kusursuz bir kahvaltının tanımı herkese göre farklıdır. Kimisi peynirsiz asla der, kimisi çay olmadan olmaz der, kimisi börek olmayan bir kahvaltıyı dikkate bile almaz; ama birçoğunun buluştuğu ortak bir nokta vardır ki o da çeşit çeşit reçellere karşı koyamamaktır. Reçelden eksik kalan her sofra biraz eksiktir. Malum, reçellere karşı zaafı olan bir toplumuz, her yiyecekten reçel yapabiliriz. Peki ya her reçeli iyi yapabilir miyiz?

İşte tüm reçelleri en iyi şekilde yapabilmeniz için 8 önemli püf noktası yazımızın devamında.

  • Dibi Tutmasın

Lezzetinden dibinizin düşeceği reçeller yapabilmeniz için pişirme esnasında reçelin dibinin tutmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için sürekli tencere başında durup kaşıkla karıştırmak yetmeyebilir. Diğer bir öneriye hazır mısınız? Reçelin dibinin tutmaması için reçeli kaynattığınız kabın içine bir cam bilye atmak, etkili bir önlem olacaktır.

mandalina-receli-tarifi

  • Kullanacağınız Meyveye Dikkat

Her meyveden reçel yapabilirsiniz ama her meyvenin çıktığı mevsime dikkat etmenizde fayda var. Reçel yapımında tercih edeceğiniz meyvelerin mevsim meyveleri olması, ezilmiş değil tamamen taze olması, reçelin şahane bir lezzete sahip olmasında en önemli detaylardandır.

kestane_receli

 

  • Bekletme Süresini İyi Ayarlayın

Reçel yaparken meyveleri şekerde bekletmeniz gerekecektir. Bu sürecin ne uzun ne de kısa olmaması için meyvelerin suyunu salmasını iyi gözlemlemelisiniz. Suyunu salan meyvelerin üzerine ekleyeceğiniz suyun da miktarını iyi ayarlamalısınız. Aksi takdirde fazla dökülen su, reçelin tadının kötü olmasına sebep olacaktır.

osmanli-recelleri

 

  • Karıştırmayı Unutmayın

Reçel yapımı, gerekirse sürekli başında beklemeyi gerektiren bir süreçtir. Reçelin kaynama süresinde belirli aralıklarla karıştırmaya dikkat edin.

limon-receli

 

  • Tahta Kaşık Tercih Edin

Tahta kaşık, en iyi tercihlerden biridir. Reçeli karıştırma esnasında tahta kaşık tercih ederek daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

portakal-receli

  • Kaynama Süresini Uzatmayın

Reçelin kıvamı ve lezzetinin iyi olabilmesi, kaynama süresinin iyi ayarlanmasından geçer. Reçel, gereğinden fazla kaynamaya maruz kalırsa içindeki meyveler kendini salar ve lezzetsiz bir sonuç elde edilir.

Dut Reçeli Tarifi

  • Köpüklenmeyi Temizleyin

Reçelin kaynama esnasında yüzeyinde sürekli olarak köpüklenme meydana gelecektir. Bunun için kaynamaya bırakılan reçel sürekli kontrol edilmeli, üzerinde biriken köpükler bir kaşık yardımıyla temizlenmelidir.

balkabagi-receli-tarifi

  • Şekerlenmesin, Tadınız Kaçmasın

Reçelin tadı şekerden geçer, şekerlenmeden değil. Şekerlenmiş bir reçelden kimse hoşlanmayacağı için bu durum için pişme esnasında önlem almanızda fayda var. Reçelin kısa zamanda şekerlenmemesi için kaynama esnasında reçele birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Gerekli olan püf noktaları da öğrendiğinize göre reçel yapmak için mutfağınıza doğru yola çıkabilirsiniz. Birbirinden leziz reçel tarifleri için şuradan buyurun