Sabahları Mükemmel Bir Cilt Bakımı İçin 5 Rutin

Sabahları kendimiz bile zor uyanırken tüm vücudumuzu uyandırmak aynı zamanda da kusursuz bir cilde sahip olmak yeterince zor, biliyoruz. Bunu kolaylaştırmak için işinize yarayabilecek beş rutin oluşturduk.

guzellik

Bol Su İçin

Sabahları kalkar kalmaz bir bardak ılık su içmek metabolizmanızı uyandıracak, güne daha sağlıklı başlamanızı sağlayacaktır. Eğer suyunuza biraz tarçın ve limon eklerseniz metabolizma hızınız artar ve tarçın sayesinde vücudunuz ödemlerini atmaya başlar. Gün içerisindeki tatlı ihtiyacınız giderilmiş olur.

su-icmek

Yüzünüzü Günde İki Kez Yıkayın

Dermatologlara göre yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere iki kez yıkamalı ve temizlemelisiniz. Ardından havlu yerine havlu kâğıt ile kurulamalısınız. Havlular ıslak ve nemli olduğunda gözle göremeyeceğimiz bir sürü pek çok bakterinin oluşmasına ortam sağlıyor.

yüz maskesi

İyi Bir Nemlendirici Edinin

İki kez yıkayıp kuruladıktan sonra ya da duş sonrasında cildimiz çok su kaybeder ve kurur. Bu yüzden onu nemlendirmemiz gerekir. Özellikle kış aylarında cildimiz çok fazla kurur ve ellerimiz, kollarımız, bacaklarımız pul pul dökülür. Bunu önlemek içinde cilt tipimize uygun nemlendirici kremleri ve losyonları kullanmalıyız.

guzellik-bakim1

Tonik Kullanın

Mükemmel cildin sırlarından biri de temizleyici tonik. Cilt tipine uygun bir temizleyici tonik seçmelisiniz. Örneğin; cildiniz yağlıysa salisilik içeren jel temizleyicileri, kuruysa nemlendirici etkili temizleme sütlerini eğer lekeliyse, meyve asitleri içeren aydınlatma etkili temizleyicileri tercih etmelisiniz.

guzellik-bakim

Yüz masajı yapın ya da yaptırın

Siz dahil tanıdığınız herkes tüm günün stresini yüzüne yansıtır, yaşadığımız duygu durumları jest ve mimiklerimiz sayesinde yüzünden okunur. Gece ise yüzümüzü istemeden de olsa buruşturur ve somurturuz. Üstelik çok yorgun olduğumuzda nasıl uyku uyuduğumuzu bilmeyiz genelde uyurken yüzümüzün bir tarafına yükleniriz. Bu da yüzde kırışık çizgilere ve göz kenarında kırışıklıklara sebep olur. Yüzümüzü dinlendirmek ve kırışıkların yerleşmesine engel olmak için sabahları makyaj yapmadan önce birkaç dakika yüzümüze masaj yapmalıyız. Şakaklarımıza, T bölgemize ve çenemize yumuşak hareketlerle masaj uygulamalıyız. Eğer vaktiniz yoksa profesyonel masaj işletmelerinde haftada bir yüz masajı yaptırabilirsiniz.