Saç Dökülmesinin 7 Farklı Nedeni

Kadın ya da erkek olalım herkes mükemmel görünümde, sağlıklı yapıda saçlara sahip olmak ister. Harika saçlar ile daha hoş bir dış görünüm kazanır daha sağlam bir özgüvene sahip oluruz. Eğer saç dökülme sorunu yaşıyorsak öncelikle bunun sebebini araştırmamız gerekir. Dökülme; tıbbi, patolojik bir sebepten ya da çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle kişi, çeşitli test ve kontrollerden geçmeli ve çözüm yollarını bu sonuçlara göre belirlemelidir. Peki hangi sebeplerle saç dökülme problemi yaşanır? Sıradaki yazımızda o sebeplerden bazılarını sizin için derledik. Detaylar için okumaya devam edin.

  • Genetik Yapı

Saç dökülmesinin birçok nedeni olsa da en etkili neden aslında genetik yapıdır. Erkeklerde DHT (di hidro testesteron) olarak bilinen hormonun etkisiyle kadınlarda da erkeklik hormonlarının yanı sıra aromataz enzimi de saç dökülmesine neden olabilmektedir.

  • Yanlış Beslenme

Beslenme şekli, tırnak uçlarımızdan saç uçlarımızın sağlığına kadar etkili bir faktördür. Dengeli ve doğru beslenme şekline sahip olmadığınızda vücudunuzda çeşitli problemler ile karşılaşmanız mümkündür. Hatalı ve besin değeri yönünden eksik diyetler, saçlardaki güçsüzlüğün, kırılmaların ve dökülmelerin temel nedenleri arasındadır. Vücudun ihtiyacı olan protein miktarını sağlamadığınızda saç dökülmeleri de kaçınılmaz olacaktır.

  • İlaç Kullanımı

Vücudumuz birbiri ile ayrılamayan, aralarında daima bağlantı bulunan bir sistemdir. Dolayısı ile bir bölgeyi düzeltmek için kullandığınız ilaçlar, vücudun aslında sağlam olan bir başka bölgesine kötü etki bırakabilir. Kan sulandırıcı, artrit, gut, depresyon, kalp ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için kullanılan bazı ilaçlar saçların dökülmesine sebep olabilir.

  • Stres

Günlük hayatta yoğun miktarda maruz kaldığımız stres, birçok hastalığı tetiklediği gibi saç dökülmesinin de başlıca sebebi olabilir. Bu nedenle saçlarınızın sağlığını korumak istiyorsanız stresten mümkün olduğunca uzak kalmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.

  • Polikistik Over Sendromu

Birçok genç kadında görülen bir yumurtalık hastalığı olan bu sendrom nedeniyle erkek hormonları fazla bir şekilde üretilir. Dolayısı ile kadında ses kalınlaşması, tüylenme, sivilcelenme ya da saç dökülmesi gibi sorunlar baş gösterir. Eğer ki siz de saçları dökülen bir kadınsanız gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekebilir.

  • Yanlış Şekillendirme

Saçlarınızın daha iyi görünmesi, kıyafetinizi daha şık bir şekilde tamamlayabilmesi için saçlarınızı farklı farklı şekillendirmeye bayılıyor olabilirsiniz; ancak sonuçlar her ne kadar şahane olsa da bir durup düşünmekte fayda olabilir. Saçları çok sıkı bir şekilde örmek ya da toplamak, yüksek ısıda düzleştirmeye ya da maşa yapmaya çalışmak, saç diplerinin ve yapısının önemli ölçüde yıpranmasına neden olur. Dolayısı ile saçlarınızın dökülme nedeni yanlış şekillendirme olabilir.

  • Kansızlık

Halk arasında “kansızlık” olarak bilinen anemi rahatsızlığı, vücudu birçok şekilde etkilediği gibi saç dökülmelerine de sebep olabilir. Eğer ki siz de demir eksikliğine bağlı bir anemi problemi yaşıyorsanız saç dökülme probleminizin nedeni de bu olabilir.