Sadece Bronzlaşmak Değil: İşte Güneşlenmenin 7 Müthiş Faydası

Yaz aylarının gelişi ile birlikte alır herkesi bir güneşlenme telaşı, girer herkes en bronz olma yarışına! Hafif bronz bir tene sahip olmak kadar, abartmadan güneşlenmek de oldukça güzel bir detaydır hayatımızda.

İşte güneşlenme süresini abartmadığınız takdirde güneşin vücudunuza sağladığı 7 müthiş fayda:

1. Cilt Sağlığını İyileştirir

Sivilce, akne, egzama, mantar gibi birçok cilt probleminden güneşlenme seansları ile kurtulmak mümkündür. Yapılan birçok araştırmada güneş ışınlarının sedef hastalığını %80 oranında iyileştirdiği saptanmıştır.

cilt-maskesi

 

2. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Vücudunuzda bulunan aşırı miktardaki yağdan güneşlenerek kurtulmak mümkündür. Düzenli olarak uyulan diyet ve egzersiz programının yanında güneşlenmeye de vakit ayırarak kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

diyet

3. Ömrü Uzatır

Eskiler boşa dememiş “Güneş girmeyen eve doktor girer.” diye. Bol D vitamini sayesinde birçok hastalığa karşı direnç kazanmayı sağlayan güneş ışınları, sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarı gibidir.

mutluluk

4. Metabolizmayı Hızlandırır

Gün ışığında çıkacağınız bir yürüyüş sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilir, sağlıklı kilonuzda kalmayı garantileyebilirsiniz.

diyet

 

5. Uyku Kalitesini Artırır

Güneş ışığı ile düzenli olarak buluştuğunuzda vücudunuz, beyninize uyku başlangıcı ile ilgili bir hormonun gitmesini sağlar. Aynı zamanda gece uykusu için oldukça önemli olan sirkadiyen ritimleri sadece güneş ışığı ile düzenlenir. Güneşlenme sonrasında daha sağlıklı bir uyku uyumuş olur uzun yıllar hem beden hem de zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

uyku

6. Doğal Antidepresandır

Gerek günlük hayatın stresi gerek mevsim değişikliklerinin etkisi ile çoğu zaman depresyonun eşiğine gelebiliriz. Bu durumu sadece güneşlenerek, güneşli zamanlarda yürüyüşler yaparak atlatabilir zihin sağlığımızı koruyabiliriz. Çünkü güneş ışınları, mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanma düzeyini artırarak stresi azaltıp daha mutlu bir insan olmaya yardımcı olur.

kadin-erkek-iliskisi

7. Saçları Güzelleştirir

Güneş ışığı, saç dökülmesi gibi problemlerin en aza inmesini sağlar. İçerdiği bolca D vitamini sayesinde saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Güzel saçlara sahip olmak istiyorsanız kuaför seanslarına olduğu kadar güneş ışınlarından yararlanmaya da önem vermeniz gerekir.

kadin-modasi