Sadece Profesyonel Şeflerin Bildiği 6 Mutfak Sırrı

Mutfakta hayli vakit geçiren hanımlara #iyigelecek faydalı bilgiler derledik sizin için. Yemek tarifleri kadar, işin sırları verme konusunda da iddialı olduğumuzun altını çizerek başlayalım maddelerimizi sıralamaya…

1- Eti kızartırken çok sık çevirmek, etin dokusunun zarar görmesine ve aromasını kaybetmesine sebep olur. Etin çevrilme zamanının geldiğini anlayabilmek için tavayı yavaşça sallayın, et kayıyorsa çevirmek için uygun zamandır.

Erikli Kuzu Eti Tarifi

2- Kızartma yaparken zeytinyağı kullanmak akla ilk gelen olmayabilir, bunun yanı sıra sızma zeytinyağı kullanmak etin aromasını bozabilir. İdeal olan az miktar zeytinyağı kullanmaktır.

baharatlı zeytinyağı

3- Etin lezzetinin daha fazla oturması için piştikten hemen sonra servis etmeyin. Birkaç dakika dinlendirin ve sonrasında dilimleyerek servis edin. Ocaktan alınıp anında servis edilen bir ete oranla çok daha lezzetli olacaktır.

mangal

4- Balıkları kızartırken aralarına limon dilimleri yerleştirmek sadece yapışmasını engellemez aynı zamanda balığın lezzetini de arttırır.

hangi-balik-hangi-mevsim-yenir

5- Eğer tereyağınızın hızla erimesini istiyorsanız; mikrodalga fırına yerleştirdiğiniz cam bir bardağı birkaç saniye ısıtın. Isıttığınız bardağı sonrasında tereyağının üzerine kapatın, hızlıca eriyecektir.

tereyagi

6- Patates püresi yaparken sütü mutlaka sıcak kullanın, soğuk kullanırsanız pürenin rengi griye çalacaktır.

patates-puresi-tarifi

Basit ipuçları, pratik öneriler ve çok daha fazlası ile bizi takip etmeye devam edin!