Sadık Dostlara Özel: Köpeğinize Kesinlikle Yedirmemeniz Gereken Gıdalar

Köpekler insanoğluna doğada en yakın hayvanlardan biri. Peki ama insanın en iyi dostu olarak bilinen tüylü dostlarımızın neyi yiyip yiyemediğini iyi bildiğimizi söyleyebilir miyiz?

O tatlı bakışlara kıyamayıp bir şey olmaz diye verdiğimiz ufak tefek atıştırmalıklardan hangileri köpeklerimize zararlı peki?

Çikolata

Bir köpeğe verebileceğiniz en zehirli gıdalardan biri çikolata. Sakın küçük parçalar halinde verip bir şey olmaz demeyin. Kakaoda bulunan hiç bir şeyi köpekler sindiremez ve hemen hastalanmaya başlarlar. Buna rağmen çikolata köpeklerin çok yemek istediği bir şey. Siz siz olun kanmayın.

çikolata

Hindistan Cevizi

Yüksek potasyum içeren Hindistan cevizi köpeklere kesinlikle verilmemesi gereken bir başka yiyecek. Buna karşın, çikolata gibi ufak dozları onları öldürmez. Bunun yerine kusturup midelerini bozar.

hindistancevizi

Üzüm

Üzümün neden köpekler için zehirli olduğu bilim tarafından bilinmiyor. Fakat bir kaç gün içinde hiç bir belirti göstermeden köpekleri öldürebiliyorlar. Köpekler üzüm yediğinde çeşitli böbrek sorunlarıyla karşılaşabiliyor ve bunun sonu ölüme gidebiliyor.

kuru_üzüm

Elma Çekirdeği

Genel olarak elma çekirdeklerini kenarda köşede unutmak kolay olduğundan, köpeklerin onlara ulaşımı da zor olmuyor. Fakat unutmayın, elma çekirdekleri de köpeklere siyanür etkisi yapıyor. Elma çekirdeği yiyen köpekler nefes alamayıp krize giriyorlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen veterinere götürmeniz gerekmekte.

elma_cipsi

Çiğ Et

Köpeğinize çiğ et vermenin zararsız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat öyle değil. Köpekler çiğ et yediklerinde mideleri bu etleri sindirmekte oldukça zorlanıyor.

kuşbaşı et

Süt Ürünleri

Köpeklerin laktoza karşı alerjisi vardır, bu sebeple peynir gibi ürünler kenarda köşede tutulmamalı ve onlara verilmemelidir.

sut