Sağlıklı bir Alternatif Mısır Ununun 6 Faydası

Eski zamanlardan beri bilinip çeşitli yemeklerin yapımında kullanılan mısır unu, oldukça faydalı un seçeneklerinden biri. Eğer siz de beyaz un yerine yeni alternatifler arıyorsanız ve mısır ununun faydalarını öğrenmek istiyorsanız yazımızın detayları sizi bekliyor. İşte mısır ununun 6 faydası…

 

  1. 1.Glüten İçermez

Günümüzde vücut sağlığının baş düşmanlarından biri sayılan glüten, mısır ununda bulunmaz. Mısır unu, glütenden uzak durmak isteyenler ve çölyak hastaları için sağlıklı bir alternatiftir. Siz de beyaz un ya da buğday unu gibi seçeneklerin yerine mısır unu kullanabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

  1. 2.Protein Kaynağıdır

Özellikle vegan beslenme çeşidini benimseyen biriyseniz ihtiyacınız olan proteini karşılamak için güçlü alternatifler bulmanız gerekebilir. Mısır unu da bu güçlü alternatiflerden biridir. Yaklaşık bir bardak mısır ununda günlük ihtiyacınız olan protein miktarını karşılamak mümkündür. Siz de sağlıklı ve bitkisel protein bakımından zengin bir besin arıyorsanız mısır ununu yiyeceklerinizde bolca kullanabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

  1. 3.İyi Bir Antioksidandır

Hepimizin vücudunda kötü beslenme gibi sebeplerden kaynaklanan toksinler birikebilmektedir. Bunların vücuttan atılması için gerekli takviyelerden yararlanmak gerekir. Mısır unu da vücudu toksinlerden arındırmak için iyi bir seçenektir. Mısır unu, içeriğindeki faydalı vitaminler sayesinde antioksidan görevini görerek vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

 

  1. 4.Cilde Yararlıdır

Mısır unu, cilt için faydalı olan birçok vitamini bünyesinde barındırır. Bu özelliği sayesinde ciltteki akne izlerinin geçmesine, kararmaların azalmasına yardımcı olarak daha parlak görünümlü ve sağlıklı bir cilt hediye eder. Siz de cildiniz için doğal bir bakım uygulamak istiyorsanız mısır unundan çeşitli maskeler hazırlayabilir, iyi bir bakım kürü elde edebilirsiniz.

 

  1. 5.Yaşlanmayı Geciktirir

Mısır unu, hücre onarımında önemli olan çinko bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde hücre sağlığının korunmasında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli bir görev üstlenir. Siz de yaşlanma belirtilerini geciktirmek ve hücrelerinizin sürekli yenilenmesini sağlamak istiyorsanız düzenli olarak yeterli miktarda mısır unu tüketimine önen verebilirsiniz.

 

  1. 6.Kansızlığa İyi Gelir

Mısır unu, yoğun oranda demir içeriğine sahiptir. Bu özelliği ile demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık problemini gidermeye yardımcıdır. Siz de kansızlık ile baş etmeye çalışan biriyseniz mısır unu tüketimine önem vererek kırmızı kan hücrelerinin üretimine destekte bulunabilirsiniz.