Lezzetli Sofralarda Buluşalım: Sahur Yapmanın Önemi

Ramazan geldi geleli, sofralar şenlendi! Bin bir çeşit yemekler, ziyafet sofraları ve damağınıza layık tatlılar… Peki ramazanın pek çoğumuz için zor olan tarafı nedir? Pek çoğunuz oruç tutmak diyebilir ama değil! Ramazan süreci boyunca en çok üşenilen konu sahura kalkmaktır. “Akşam yer öyle yatarız” diyen sevgili, çalışan okurlar bu yazımız sizler için.

sahur

Tüm gün boyunca açlık ve susuzlukla bünyenizi sınadığınız bir güne sahursuz başlamak, bedeninize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri olabilir. Bu durumu kahvaltı yapmadan güne başlamaya benzetebiliriz. Gün boyu yaşanan bu süreçte tansiyon ve kan şekeriniz düşer, baş dönmesi ve maalesef ve maalesef ki kalp krizi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Hurma

Sahura kalkmadığınız durumlarda, iftar sofrasında tıka basa yemek yemekten kendinizi alamazsınız. Gün boyu boş kalan bir mideyi bir anda doldurmak kaçınılmaz son olur. Bu durum kalbi sıkıştırabilir ve mide spazmlarına sebep olabilir. Ayrıca aniden yemek yenildiğinde kan şekeriniz de hızla yükselir ve hazımsızlık şikayetleriyle de karşılaşabilirsiniz. Uzmanlar da Ramazan ayı boyunca sahura kalkılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Ve aynı zamanda sahurda yenilen yemeklerden sonra güne hazırlanmak için bol bol su tüketmek gerekliliğini hatırlatırlar.

ramazan

Uyanmakta zorlanabilirsiniz, mesainiz çok erken saatlerde başlıyor olabilir ama sağlığınız için yarım saatinizi sahura ayırmanızın size getirisi çok daha fazla olacaktır.

Çalar Saatinizi Uzağa Koyun

Saati ya da telefonu yataktan ne kadar uzağa koyarsanız gidip kapatmak için yataktan kalkma ihtimaliniz o kadar yüksektir. Buna rağmen uyanamıyorsanız kalkmayın zaten, akşam yediklerinizle idare edin 🙂

saat

Rahatsız Edici Bir Alarm Sesi Seçin

Hani o iğrenç, kulakları sağır eden “zırrrrrrrr” diye bir melodi var ya, heh işte onu seçin ve kulaklarınız bayram etsin. Kalkmama ihtimaliniz artık yok!

Uyanmazsanız tüm gün aç kalacağınızı düşünün, belki bu etkiyle yataktan fırlayabilirsiniz.

Her şey tamam, uyandınız kalktınız ama ne yiyeceksiniz? Birbirinden leziz sahur tarifleri için iftardan sonra MigrosTV’de gezinmenizi tavsiye ederiz.