Salatalığın Cilde Olan 7 Faydası

Kahvaltıların vazgeçilmez seçeneği, salataların en leziz malzemesi olan salatalık; bol sulu ve faydalı içeriği sayesinde cilt için de oldukça önemlidir. Yazımızın devamında salatalığın cilde olan faydalarına değindik. İşte detaylar…

  1. 1.Nemlendirir

Salatalık, en çok su içeriğine sahip besinlerden biridir. Kuru bir cilde sahipseniz salatalığın bol sulu içeriği ve nemlendirici özelliğinden yararlanmak sizin için şahane bir fikir olabilir. Salatalıktan cilt maskesi hazırlayarak cildinizdeki kaşıntı, pullanma gibi kuruluk kaynaklı birçok rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

  1. 2.Yaşlanmayı Geciktirir

Salatalık iyi bir anti-aging etkisine sahiptir. Bu sayede cildin yaşlanma belirtilerinden korunmasını sağlar. Cildi nemlendirip yumuşatarak kırışmasını önler ve kişinin uzun yıllar genç görünmesine önemli bir katkıda bulunur.

  1. 3.Lekelenmeleri Azaltır

Cildinizde akne izi ya da güneşlenme kaynaklı bazı lekeler mevcutsa onlardan salatalığın mucizesi sayesinde kurtulabilir, kusursuz görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.

  1. 4.Yeni Hücre Oluşturur

Salatalık ciltte yeni hücre oluşumunu destekleyerek uzun yıllar genç kalmanın anahtarını verir. Salatalık sayesinde cildiniz daha sıkı ve diri görünür.

  1. 5.Gözaltı Şişkinliklerini Alır

Salatalık ve kişisel bakım kelimeleri bir araya geldiğinde birçoğumuzun gözünde canlanan sahne aynıdır; göz kapaklarına yerleştirilmiş salatalık dilimleri… Bu sahne her ne kadar tanıdık olsa da ne işe yaradığını belki de bugüne kadar hiç sorgulamadınız. Göz kapaklarına yerleştirilen salatalık dilimleri, günün yorgunluğunu yansıtan gözaltı morluk ve şişkinliklerini gidermeye yardımcı olur. Onun sayesinde daha dinç bir görünüm elde edebilirsiniz.

  1. 6.Çilleri Yok Etmeye Yardımcıdır

Salatalık suyu uygulayarak cilt renginizin dengelenmesini ve lekelerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede şikayetçi olduğunuz çilleri yok edebilir, daha pürüzsüz görünen bir cilde sahil olabilirsiniz.

  1. 7.Sivilceleri Önler

Salatalık, yoğun miktarda A vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde ciltte oluşabilecek sivilce, akne gibi birçok problemin önlenmesine yardımcı olur.