Şaşırtıcı Havalarda Grip Olanlar: Antibiyotikten Sonra Bunları Tüketmek size #iyigelecek!

Havalar da bir heyheyli. Sabah kazakla çıktığımız eve, akşam kaz tüyü mont giyilesi bir şekilde dönüyor olmak, hastalıkların da sinsi davetiyesi olabilir. E grip olmak kış mevsimine özel bir şey de olmadığına göre, baharın kapıdan baktırıp kazma kürek yaktırdığı şu günlerde biraz da bu konular değinsek fena olmayacak. Antibiyotik sizi gripten kurtulsa da vücudunuzda farklı deformasyonlara sebep olabilir. Hal böyle olunca en grip kadar gripten – özellikle antibiyotikten- sonra da dikkat etmek gerekiyor. Bugün sizin için antibiyotikten sonra tüketmeniz önerilen yiyecekleri araştırdık.

 1- Yoğurt!

En ünlü probiyotik yiyeceklerden biri olan yoğurt, antibiyotiğin verdiği tahribatı yok ediyor. Düzenli tüketildiğinde uyku düzeninize de etki ediyor. E tabi diyet dostu olduğunu da unutmamak gerekir.

yoğurt

2- Lahana Turşusu!

Yapılan bir araştırmaya göre lahana turşusu, tam 13 farklı probiyotik bakteri içeriyor. En önemli özelliği hasar gören iyi bakterileri iyileştirmesi ve adeta vücutta ilaç görevi görmesi. Evet, lahana turşusu yani bildiğimiz ama bakın işte türlü türlü huyu var.

lahana_turşusu

 3- Sarımsak!

Tansiyon dengeleyici etkisinin yanısıra, vücuttaki hasarı da giderici etkiye sahip. Kokusu sempatik olmasa da şifası bol yani. Yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de cabası.

sarımsak

 4– Enginar!

Hazır mevsimi de… Evet, belki sarımsak kadar bilinmiyor ama enginar da az buz değil yani. Enginarı bu kadar faydalı kılan ise içeriğindeki inulin. Sadece gövdesi değil yaprakları ile de meşhur. Hatta biz bir keresinde soslu enginar yaprakları yapmıştık. Şurada tarifi, göz atın isterseniz.

enginar

 5-  Badem!

Diyet sırasında iyi bir ara öğün. Tok da tutuyor. Ancak bademi diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri enfeksiyon ve grip önleyici olması. Diyelim ki gribe yakalandınız, bu sefer de hücrelerin yenilenmesinde önemli rol oynuyor. Öncesinde de sonrasında da tam bir doğal ilaç yani.

badem

Yaz yaklaşırken, grip de nereden çıktı demeyin; insanlık hali olur mu olur, önlemini de almak gerekir. Sizin için grip savaşçısı çaylar da yapmıştık zamanında. Umarız tüketmenize gerek kalmaz ama kalırsa biz buradayız…

Sağlıklı geçsin haftanız, gününüz, her anınız!

Yine görüşeceğiz!