MBLOG | MigrosTV Blog Sayfası

Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

mblog_image

En ünlü, en lezzetli dip balıklarından biri olan kalkan balığı; daha çok Karadeniz’de görülmektedir. Dört mevsim boyunca sofralarda yerini alabilse de en lezzetli olduğu zamanlar ocak ve mart ayları arasındadır. Siz de bu akşam yemeğinde kalkan balığına yer verecekseniz önce bu önerilerimize bir göz atın deriz.

DEVAMINI OKU

Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır? Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

mblog_image

Perdeler, evin en önemli detaylarından biridir. Perde seçimi ile evinizin tarzını tamamen değiştirebilir, yeni baştan yaratabilirsiniz. Peki perde alırken nelere dikkat etmeli, perde seçimini neye göre yapmalısınız? Cevabınız tam burada, şöyle buyurun.

DEVAMINI OKU

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır? 7 Öneri

mblog_image

Havalar ısındı. Herkes sokaklara, balkonlara, bahçelere bol enerjiyle taşmaya başladı. Diyoruz ki; şu apartmanlara sıkışmış şehir hayatlarında ufak da olsa bir bahçeye sahipseniz ne kadar şanslı olduğunuzu bir kez daha düşünün ve ona çok iyi bakın, inanın o da size iyi bakacak içinize huzur dolduracaktır.

DEVAMINI OKU

Deniz Börülcesi Nasıl Pişirilir? 7 Pişirme Önerisi

mblog_image

Deniz kıyılarındaki gizli bir mucize deniz börülcesini bilir misiniz? Özellikle ilkbahar aylarında tüketilmeye başlayan, tuzlu, ekşi ve çok lezzetli deniz börülcesi; daha çok Ege sofralarında görülse de artık birçok bölgenin merkezlerine kadar giriş yaptı. Nefis salatalar ya da yemeğini hazırlayarak siz de onunla tanışıp faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki deniz börülcesi nasıl mı pişirilmelidir? Pişirmeden önce nelere mi dikkat edilmelidir? Tüm detaylar yazımızın devamında.

DEVAMINI OKU

Deniz Suyunun İyi Geldiği 10 Şey

mblog_image

Yüzmek; vücudun tüm bölümlerinin çalışmasını sağlayan en faydalı, en keyifli sporlardan biridir. Onu hayatımıza düzenli olarak kattığımızda bize birçok iyilik ile geri döner. Yüzmenin faydalarının yanı sıra bu yazımızda deniz suyunun iyi geldiği konulara değinmek istedik. İşte deniz suyunun faydalı olduğu 10 konu.

DEVAMINI OKU

Ramazan Ayı’nda Ağız Kokusu Yaşamamak İçin Sahurda Neler Yenmeli?

mblog_image

Ramazan Ayı’nda muzdarip olunan dertlerden biri de açlık ve susuzluk sonucunda oluşan yoğun ve kötü bir ağız kokusudur. Sosyal hayatınızı önemli ölçüde etkileyip ele geçirmeye çalışan bu soruna izin vermeyin. Peki nasıl mı? Sahurda tercih edeceğiniz besin seçenekleri ile bu sorunu önemli ölçüde azaltmak ya da ortadan kaldırmak mümkün. İşte dikkat edeceğiniz öneriler…

DEVAMINI OKU

Enginar Pişirme Önerileri

mblog_image

Sırada enginarın pişirme önerileri var. Faydalarını ve lezzetini kaybetmeyen enginarlar için satırlarımızın devamına buyurun…

DEVAMINI OKU

Dut Nasıl Kurutulur?

mblog_image

Leziz meyvelerden biri olan dutu reçel, pekmez, şurup ya da sadece meyve olarak tüketmeyi oldukça seviyorsunuz. Peki birçok faydası bulunan dutu kurutarak da tüketebileceğinizi ne lezzetinden ne de faydalarından bir şey kaybetmeden uzun süre saklayarak her mevsim tüketebileceğinizi biliyor musunuz? Artık öğrendiniz, belki bundan sonra kurutmayı tercih edersiniz ne dersiniz? O halde dut nasıl kurutulur, dut kuruturken nelere dikkat edilmelidir, dut kurutmanın püf noktaları, dut kurutma yöntemleri nelerdir birlikte bakalım.

DEVAMINI OKU

Sivrisinekleri Uzaklaştıracak 5 Doğal Yöntem

mblog_image

Yaz mevsiminin istenmeyen misafirleri sivrisinekler; kimi zaman geceleri uyutmayan, kimi zaman da sabahları kaşıntıdan uyandıran küçük ama mide bulandırıcı sebeplerdir. Eee n’apalım, ille de teslim olup paylaşımcı mı olalım? Asla! İşte sivrisinekleri uzaklaştıracak, kaşıntısız bir mevsim geçirmenize yardımcı olacak 5 doğal yöntem!

DEVAMINI OKU