Tazelik Önemli: Sebze ve Meyveleri Taze Tutmanın Yolları

Migros taze reyonlarından aldığınız nefis mevsim meyve ve sebzelerinin tazeliği daha uzun süre korumak için etkili önerilerimiz var. Başlıyoruz!

1- Meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Çünkü meyve yüzeyinde oluşan nem, çürümeyi hızlandırır.

2- Meyve ve sebzeleri delikli kapların içinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Birçok meyve ve sebzenin buzdolabında saklanması gerekir. Ancak bazılarının oda ısısında kalması daha iyidir. Patates, sarımsak, soğan buzdolabına konmaması gereken sebzelerdendir. Bu sebzeler hava geçiren delikli kaplarda, direkt güneş ışığı almayan serin bir yerde saklanmalıdır.

3- Muzları 2-3 gün içinde tüketmeyecekseniz, buzdolabında saklayın. Böylelikle kabukları kararsa da içi daha uzun süre taze kalacaktır. Muz yeşilken sert, nişasta oranı fazla ve şeker oranı düşüktür. Olgunlaşan muzda beneklenme, kararmalar başlar, nişasta oranı azalır, yumuşar, şeker oranı yükselir.

4- Mantarları kağıt torbada buzdolabına koyun. Hava geçirmez bir kap içinde tutmak nemlenmesine ve pörsümesine neden olur.

5- Enginar, kuşkonmaz, kereviz gibi sebzelerin içeriğinde bulunan suyun azalıp tazeliğini kaybetmemesi için buzdolabında saklanması gerekir.

6- Yeşil yapraklı sebzelerin (brokoli, enginar, ıspanak, Brüksel lahanası, taze fasulye gibi) ve meyvelerin, özellikle elma ve muzun yanında yer almaması gerekir. Aksi takdirde hızla olgunlaşarak, bozulurlar.