Sararıp Solmak Yapraklara Yakışır: Sebze ve Meyvelerin 6 Uzun Ömürlü Olma Sırrı!

En ihtiyaç duyulduğu anda o marulun pörsümesi, en olmadık zamanda muzun  kararması, en lazım olduğunda sebzelerin kendinden geçmesinden sıkıldınız mı?

Bu işin bir çözümü olmalı derken bir değil bin çözümünü bulduk ve hemen sizinle paylaşmak istedik. Buyurun sebze ve meyveleri uzun ömürlü kılmanın basit ama etkili yolları

1- Meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Çünkü meyve yüzeyinde oluşan nem çürümeyi hızlandırır.

kırmızı meyveler

2- Meyve ve sebzeleri delikli kapların içinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Birçok meyve ve sebzenin buzdolabında saklanması gerekir. Ancak bazılarının oda ısısında kalması daha iyidir. Patates, sarımsak, soğan buzdolabına konmaması gereken sebzelerdendir. Bu sebzeler hava geçiren delikli kaplarda, direkt güneş ışığı almayan serin bir yerde saklanmalıdır.

sebze

3- Muzları 2-3 gün içinde tüketmeyecekseniz, buzdolabında saklayın. Böylelikle kabukları kararsa da içi daha uzun süre sert kalacaktır. Muz yeşilken sert, nişasta oranı fazla ve şeker oranı düşüktür. Olgunlaşan muzda beneklenme, kararmalar başlar, nişasta oranı azalır, yumuşar, şeker oranı yükselir. Ayrıca muzu saklamanın şu yöntemine bakmanızı da öneririz.

kararan_muz

4- Mantarları kağıt torbada buzdolabına koyun. Hava geçirmez bir kap içinde tutmak nemlenmesine ve pörsümesine neden olur.

mantar

5- Enginar, kuşkonmaz, kereviz gibi sebzelerin içeriğinde bulunan suyun azalıp tazeliğini kaybetmemesi için buzdolabında saklanması gerekir.

enginar

6- Yeşil yapraklı sebzelerin (brokoli, enginar, ıspanak, Brüksel lahanası, taze fasulye gibi); meyvelerin, özellikle elma ve muzun yanında yer almaması gerekir. Aksi takdirde daha hızlı bozulurlar.

brokoli