Şeftali Reçeli Yapımının 7 Püf Noktası

Kahvaltıların anlamının reçellerden geçtiğine inananlar, renk renk reçeller olmadan yapamayanlardansanız her yeni bir reçel çeşidi size yeni bir dünyanın kapısını aralıyor demektir. O halde bir yeni reçel çeşidi ile daha tanışıp onun püf noktalarını öğrenmeye hazır olun.

Yaz sıcaklarının yükünü hafifleten, en leziz meyvelerden biri olan şeftalilerden nefis bir reçel hazırlamanın püf noktaları yazımızın devamında. Sofranıza renk ve tatlılık katmak için siz de daha fazla geç kalmadan uygulamaya geçin deriz!

  1. Şeftali Seçimini Doğru Yapın

Normalde çok fazla yumuşak ya da sert şeftali tercih etmeseniz de reçel yapacağınız için bu noktada fazla dikkat etmemek, sonucu olumsuz bir yönde etkilemeyecektir. Bu nedenle orta sertlikte ya da yumuşak şeftali seçimi, sizi iyi bir şeftali reçeline kavuşturacaktır.

  1. Doğrayın

Nasılsa reçel olacak deyip şeftalileri bütün halinde tencereye atacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şeftalileri önce ikiye ayırıp içindeki çekirdeği çıkarın, daha sonra şeftalileri küçük ya da orta büyüklükte küpler halinde doğrayarak kaynamak üzere tencereye ekleyin. Böylece ekleyeceğiniz şeker, şeftaliye daha iyi nüfuz edecek ve mükemmel sonuçlara ulaşabileceksiniz.

  1. Köpük Oluşumuna Dikkat Edin

Doğranan şeftalilerin üzerini şeker ile doldurduktan sonra kaynamaya bıraktığınızda üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri sürekli olarak delikli ya da tahta bir kaşık yardımıyla üzerinden almayı sakın unutmayın. Aynı zamanda içerisine bir kaşık tereyağı ekleyerek köpük oluşumunu en aza indirmeniz mümkündür.

  1. Şekerlenmesini Önleyin

Şeftali, çilek, kayısı… Her ne reçeli olursa olsun görülen en sık problemlerden biri, reçelin bir süre sonra şekerlenmeye başlamasıdır. Bu durumu önlemek için reçel kaynadıktan sonra koyu bir kıvama geldiğinde üzerine yarım limon suyu ekleyebilirsiniz.

  1. Çekirdeklerden Yararlanın

Reçeller, sofraların en renkli seçeneklerinden biri olduğundan yapım aşamasında rengi artırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler mühim meselelerden biridir. Şeftali reçelinin daha pembemsi ve hoş bir renge sahip olmasını istiyorsanız kaynatma aşamasında birkaç çekirdeği de tencereye ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir kaşık tereyağı da reçelin daha parlak görünmesini sağlayacak püf noktalarından biridir.

  1. Test Edin

Özellikle ilk kez şeftali reçeli yapıyorsanız kıvamının olup olmadığını anlayabilmek, sizin için bir soru işareti olabilir; ancak bunu çözebilmek oldukça basit. Yarım çay bardağı soğuk suya reçelden bir damla damlatın. Eğer ki reçel olmuşsa su içerisinde dağılmayacak, olmamışsa suyun her yerine yayılma gösterecektir.

  1. Kavanozlayın

Son olarak hazırladığınız reçelleri kavanozlara doldurup kapağı kapatarak ters bir şekilde soğumaya bırakın. Bu şekilde kavanozun hava almasını önleyecek ve reçelin daha uzun ömre sahip olmasını sağlayacaksınız.