Selülit Nasıl Geçer 6 Öneri

Selülit; uyluk, kalça, baldır ve karın bölgesinde sıklıkla görülen, zararsız olan bir cilt bozukluğudur. Özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülit; genetik faktörler, vücuttaki yağ oranı ya da kişinin ilerleyen yaşı gibi faktörlerle kendini gösterebilir. Yazımızın devamında selüliti büyük bir sorun olarak yaşayan herkesin işine yarayacak bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte selülitin geçmesi için uygulanabilecek 6 yöntem…

1. Kahve Kürü Uygulayın

Keyifli anların akla gelen ilk eşlikçilerinden biri olan Türk kahvesi, telvesi ile birçok cilt sorununu iyileştiren bir etkiye sahiptir. Kahve keyfinizden arta kalan ılık telveyi bir miktar zeytinyağı ile karıştırıp selülitli bölge üzerine sürün. Birkaç dakika bekleterek kurumasını sağladıktan sonra sert bir şekilde masaj yapın ve ılık suyla durulayın. Bir diğer yöntem olarak da karışımı sürdükten sonra streç filmle sarıp 15 dakika bekletmeyi de tercih edebilirsiniz. 2 haftada 1 uygulayacağınız bu yöntem sayesinde kan akışının hızlanmasını ve cildinizin ölü hücrelerden arınıp onarılmasını sağlayarak selülitleri önemli ölçüde azaltabileceksiniz.

2. Beslenme Şeklinizi Değiştirin

Genetik, yaş gibi faktörlerin yanı sıra selülit sorununu tetikleyen en önemli neden; yanlış beslenme şeklidir. Fast-food, yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklere ağırlık veriyor; kahve, alkol gibi seçenekleri aşırı şekilde tüketiyorsanız bunu acilen sınırlandırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Beslenme şeklinizi baştan aşağı değiştirip sağlıklı ve lif oranı bakımından zengin yiyeceklere yönelip gün içerisinde yeterli miktarda su içerek selülitlerden ciddi oranda kurtulabilirsiniz.

3. Masaj Yapın

Masaj; vücudun dinlenmesine, sağlık bulmasına en çok yardım eden yöntemlerden biridir. Böylesine güçlü bir etkiye sahip olan masajdan selülitleri gidermek için yararlanmamak olmaz! Selülitli bölge üzerine portakal yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, jojoba yağı, limon yağı ile birlikte nazik bir şekilde selülit masajı uygulayarak kan dolaşımının hızlanmasını ve selülitlerin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

4. Ardıç Yağı

Ardıç yağı; vücuttaki sıvı emilimini azaltan ve ödem atan bir güce sahiptir. Bu özelliğiyle selülitin azaltılmasında çok etkilidir. 10 damla ardıç yağı ve yarım çay bardağı zeytinyağını karıştırıp selülitli bölge üzerine masaj yaparak uygulayın. Bu yöntemi 1 ay boyunca uyguladığınızda cildinizin selülitlerden kurtulup çok daha iyi görünmeye başladığını görebilirsiniz.

5. Yürüyüş Yapın

Spor yapmanın vücudunuz için ne kadar faydalı olduğunu artık vurgulamaya gerek yok; ancak yine de sporu bir türlü yaşam biçimi haline getiremiyorsanız en azından yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle gün boyunca oturduğunuzda selülit oluşumunu desteklediğinizi unutmamalısınız. Bunun yerine düzenli yürüyüşler yaparak bacaklarınızdaki kan dolaşımını artırabilir, selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

6. Elma Sirkesi

Selüliti iyileştirme konusunda yardım alabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri de elma sirkesi olabilir. Her evde bulunan malzemelerden biri olan elma sirkesinden 1 yemek kaşığı alıp bir miktar masaj kremi ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı selülitli bölge üzerine uygulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda selülitlerin hafiflediğini görebilir, daha kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.