Semizotu Nasıl Seçilir ve Temizlenir?

Yaz sebzelerinin en ferah, en leziz seçeneklerinden biri olan semizotunu gerek salata gerekse yemek olarak tüketebilirsiniz. Omega-3 bakımından da oldukça zengin olan bu seçeneği sofranızda ne kadar çok bulundurursanız o kadar sağlıklı olmanız mümkündür. Peki bu faydalı sebze nasıl seçilmeli, temizleme aşamasında nelere dikkat edilmeli? Gelin detaylara birlikte bakalım…

  • Rengine Dikkat Edin

Birçok sebzede olduğu gibi semizotunda da tazelik ve güzelliği gösteren en önemli detaylardan biri, yaprakların renk tonudur. Daha iyi bir semizotu yemek istiyorsanız yaprakları daha koyu yeşil renkte olanlarını tercih etmekte fayda olacaktır.

  • Canlı Olmalıdır

Semizotu, havalar ısındığında tezgahlardaki yerini almaya başlayan bir sebze olduğu için canlı bir yapıda olup olmamasına daha çok dikkat edilmelidir. Diriliğini kaybetmiş yapraklara sahip bir semizotunun ne faydası ne de bir lezzeti olacaktır. Bu nedenle semizotu seçerken koyu renkli ve capcanlı bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

Nasıl Temizlenmelidir?

Semizotu, yere yakın bir şekilde yetiştiği için yoğun çamurlu ve topraklı bir haldedir. Bu özelliğinden dolayı semizotunun iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu temizlik adımlarında dikkat etmeniz gerekenler:

  • Öncelikle semizotunu ayıklamadan önce mutlaka kök kısmını koparmalı, işe öyle koyulmalısınız.
  • Kök kısmını kopardıktan sonra asıl temizleme kısmına geçebilirsiniz. Kök kısmını kopardığınız semizotunu bir iki kez sudan geçirdikten sonra birkaç kaşık sirke koyduğunuz su dolu kap içerisine koyun. Bu su içerisinde 10-15 dakika kadar bekleterek semizotunun iyice temizlenmesi ve mikropların tamamen kırılmasını sağlayın.
  • Su içerisinden direkt olarak süzgece almak yerine elinizle suyun içinden alarak süzgece aktarın. Böylece yapraklar üzerinde toprak kalmasını önleyin. Daha sonra birkaç kez sudan geçirerek temizleme işlemini tekrarlayın ve kusursuz bir sonuç yakalayın.