Semizotu Pişirme Önerileri

Soğanlısı, yoğurtlusu, domateslisi, kıymalısı, sulu yemeği; her hali ile bayıldığımız semizotu ile şahane sofralar kurmak hem lezzetinden hem de besin değerlerinden bir şey kaybetmesin isteyenler için 5 önemli pişirme önerisini sizin için derledik.

1. Pişirme Süresine Dikkat

Semizotu çok kolay pişen sebzelerden biridir. Ocağa konduğu anda kısık ateşte kontrol altında 20 dakika kadar pişirmek yeterli olacaktır.

semizotu-nasil-pisirilir

 

2. Kuru Soğanla Pişirin

Birçok sebze ile benzerlik gösteren semizotu, yaygın olan yöntem olan kuru soğanla kavurarak pişirilebilir.

semizotu

 

3. Bulgur Ekleyin

Semizotu yemeğinin leziz tadını bulgur ya da beyaz pirinç ile tamamlayabilirsiniz. Pişirme esnasında bir çay bardağı kadar bulgur ya da beyaz pirinç koyarak daha leziz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

semizotu-yemekleri

4. Kıyma Ekleyin

Semizotu, genel olarak zeytinyağlı, soğuk yemek seçeneklerinden biridir; ancak kıymanın lezzeti ile katkıda bulunursanız daha farklı bir seçenek haline getirip sıcak olarak da afiyetle tüketebilirsiniz.

semizotu-tarifleri

5. Bıçak Kullanmayın

Sebzeler, pişirme esnasında tüm vitaminlerini kaybedebilen canlılardandır. Bu nedenle pişirme öncesinde gerekli önlemleri almalıyız. Semizotunu metal bıçakla kesmek yerine elinizle koparırsanız vitamin kaybını en aza indirmiş olur sağlık dolu bir yemek pişirirsiniz.

semizotu-faydalari

6. Pişirmeseniz de Olur

Birçok insan semizotunun yemeğini sevmezken salatasına bayılır. Pişirip de vitaminlerini hiç kaybettirmeden; içerisine peynir, soğan, domates gibi istediğiniz malzemeleri ekleyerek leziz salata kaseleri hazırlayabilirsiniz.

Hadi, mevsimin en güzel hediyesi olan semizotundan olabildiğince yararlanmak üzere hemen alışverişe çıkın.