Sezonu Geldi: Deri Ceket Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Sonbahar mevsimine girerken artık yavaş yavaş yazlık kıyafetlerin yerini mevsimlik kıyafetler alıyor. Serinleyen akşamlar, soğuyan gecelerde dışarı çıkarken yanınıza mutlaka ceket ya da ince bir mont tarzı kıyafetler almanız gerekiyor. Bu yazımızda yanınıza alacağınız alternatiflerden en şık olanının seçiminin nasıl olması gerektiğine değinmek istedik.

Deri ceket alırken nelere dikkat edilmeli, deri ceket nasıl seçilmeli, deri ceket seçmenin püf noktaları nelerdir? gibi soruların cevabını bulmak için satırlarımızın devamını dikkatlice okuyun. İşte detaylar:

1) Renk Seçimi

Deri ceket denince akla ilk olarak siyah rengi gelse de bej, bordo, kahverengi gibi farklı birçok renk seçeneği mevcuttur. Ancak siz eğer ki “Bir kez alayım, uzun süre kullanayım.” fikrinde olanlardansanız her kombine uyum gösterebilen siyah, klasik tarzda bir deri ceket almanız, en mantıklı hareket olacaktır. Hiçbir zaman modası geçmeyen klasik, siyah deri ceket ile bazen spor bazen resmi bir şıklığı yakalamak çok da zor olmayacaktır.

deri_Ceket

2) Beden Seçimi

Seçtiğiniz tüm kıyafetler ister dünyanın en ünlü markasından olsun ister en özel model olsun, eğer ki sizin bedeninize uygun değilse geri kalan özellikler hiçbir anlam ifade etmiyor demektir. Bu nedenle deri ceket seçerken o ceketin sizin bedeninize gerçekten uygun olup olmadığını deneyimlemeniz gerekir. Deri ceketler, zamanla kendini salıp vücudun şeklini alabilir; ancak yine de ne bol ne de dar bir bedende ceket almamaya; ceketin omuz kısımlarının omzunuza iyi bir şekilde oturuyor olmasına dikkat etmelisiniz.

deri_Ceket

3) Test Edin

Alacağınız deri ceketin bedeninden emin değilseniz mutlaka test edin. Seçtiğiniz ceketin küçük gelip gelmediğini anlamak için montun önünü kapadıktan sonra kollarınızı parmak uçlarınız karşıya bakacak şekilde omuz hizasına kadar kaldırın. Eğer ki montun kolları geri çekilir bileklerinizde büyük bir boşluk kalırsa ceket size küçük geliyor demektir.

deri-esyalar

4) Etiketini İnceleyin

Deri ceket alırken derinin gerçek ya da suni olup olmadığına dikkat edin. Çokça tartışılan gerçek deri kullanımına eğer ki siz de karşıysanız ürünün etiketini dikkatlice incelemeniz gerekir. Etikette yer alan bilgilerde ürünün kalitesi, cinsine dair net bilgiler edinebilirsiniz. Derinin gerçek olup olmadığını öğrenebileceğiniz yöntemlerden etiket incelemenin yanı sıra bir diğer yöntem de koklamaktır. Almak istediğiniz ceket, gerçek bir deriden yapılmışsa ağır bir koku içerir, suni bir deriden yapılmışsa böyle bir koku yoktur.

pantolon-moda

5) Stilinizi Belirleyin

Deri ceket, daha spesifik seçimler yapan insanlara göre bir alternatiftir. Buna göre stilin iyi bir şekilde, net çizgilerle belirlenmesi gerekir. Örneğin cekette bulunan kalın tokalı kemerler, üçgen klapalar ile motorcu stili yakalayabilirsiniz. Eğer ki deri ceketle daha resmi ya da spor bir şıklık yakalamak istiyorsanız fermuar, kol manşetleri, bel kemeri, toka, çıtçıt, yaka gibi birçok detaya dikkat ederek satın almanız gerektiğini unutmamalısınız.