Sık Değiştirmeniz Gereken 6 Eşya

Günlük hayatımızda yiyecek ya da içeceklerin, makyaj malzemelerinin, kremlerin ve daha birçok şeyin bir kullanım ömrü olduğunu bilir ve buna dikkat ederiz. Ürünü son kullanma tarihine göre kullanmaya devam eder ya da bırakırız. Oysa şimdi sıralayacağımız bazı eşyaların da son kullanma ömürlerinin olduğunu bilsek gereğinden fazla süre onları kullanır mıydık? Bizce, asla kullanmazdık; çünkü ideal kullanma süresi geçen her bir eşyanın bize getirdiği birtakım zararlar mevcut. Nasıl mı? Gelin, detaylara birlikte bakalım…

  • Yatak ve Yastıklar

Yatak ve yastıklarınızın temizliğine her ne kadar özen gösterdiğinizi sansanız da onlar içerisinde birçok mikrop, mitler ve ölü deriler barındırmaktadır. Bu durum karşısında yastık kılıfını ya da nevresimi değiştirmek maalesef ki yeterli değildir. Doğru olan; yastıklarınızı yılda bir, yataklarınızı ise birkaç yılda bir yenisi ile değiştirmeniz gerektiğidir. Böylece sizi bekleyen birçok hastalık ihtimalinden korunabilirsiniz.

  • Diş Fırçası

Diş temizliği için olmazsa olmaz bir yardımcı olan diş fırçası; maalesef ki içerisinde mantar, bakteri ve mikropların birikip üremesine zemin hazırlar. Diş fırçasını ne kadar uzun süre kullanırsanız bu durumu ve temizleme özelliğinin kaybolmasını garantilemiş olursunuz. Diş fırçanızı en az 3 ayda bir yenisi ile değiştirmenin en doğru hareketlerden biri olacağını unutmayın.

  • Banyo Lifleri

Banyo lifleri de tıpkı diş fırçaları gibi sizi temizlerken kendini mikroplarla doldurmaktadır. Banyo lifleri; içerisinde mikrop ve bakterilerin üremesine imkân tanıdığı için 4 ayda bir yenilenmesi gereken eşyalar arasında yer alır.

  • Lens Kabı

“Gözüm gibi bakıyorum” tabirini en çok hak eden şey nedir deseler, cevabının “lens” olarak verilmesi hiç de abartı sayılmaz. Gözünüz gibi bakmanız gereken lenslerin temizliği için kaplarının sıkça değiştirilmesi gerekir. Gözlerinizin herhangi bir enfeksiyon kapmaması için lens kaplarınızı 3 ayda bir değiştirmek en iyi karar olacaktır.

  • Tuvalet Fırçası

Derinlemesine bir temizlik sağlayan temizlik fırçaları takdir edersiniz ki aynı zamanda en fazla bakteri barındıran eşyalardan biridir. Bu nedenle aynı temizlik etkisini korumak ve etrafı birikecek bakterilerden korumak için eski fırçayı 2-4 haftada bir yeni bir fırça ile değiştirmek sağlıklı bir önlem olacaktır.

  • Banyo Havluları

Daima kurulama görevi üstlenen banyo havluları, dolayısı ile sürekli olarak nemli kalmaktadır. Bu nedenle üzerinde bol miktarda mikrop ve bakteri bulundururlar. Banyo havlusunun sağlığınızı tehdit etmemesi için en az haftada 1 kez temizi ile değiştirmeniz ve bir havluyu 2 yıldan fazla kullanmamanız gerektiğini unutmayın.