Şikayetsiz Yaşam Sahası: Şikâyeti Bırakarak Yaşamanın 7 Yolu

Çevrenizde sürekli, her durumdan şikâyet eden insanlara tanıdıksınızdır ya da bu insanlardan biri de sizsinizdir. Bu tip insanlar sizin de enerjinizi dibe çeker ve hayattaki başarının da mutluluğun da şikâyetle değil değiştirmeye çalışmakla geldiğini düşünmezler.

Yapılan birçok araştırmada şikâyet etme alışkanlığının bedenen, zihnen ve mental olarak olumsuz etkiler bıraktığı kanıtlanmıştır. Peki bu zararlı alışkanlıktan nasıl kurtulabiliriz? İşte şikâyeti bırakıp yaşamanın yöntemleri:

  • Üzerinde Durmayın

Hepimizin bu hayatta olmasını çok istediğimiz hedeflerimiz olabilir. Bu hedefler için aklımızı ve kalbimizi kullanarak derinlemesine bir şekilde çalışırız; ancak bazı şeyleri ne yapsak da değiştiremeyiz. Böyle durumlarda olduğunuz konumdan şikâyet etmek yerine bazı şeyleri değiştiremeyeceğinizi, kontrolün her zaman sizin elinizde olamayacağını kabullenin. Böylece daha rahat ve sağlıklı bir ruh hali kazanır, şikâyet etme alışkanlığından uzaklaşmış olursunuz.

  • Kıymet Bilin

Birçoğumuzun sık düştüğü hatalardan biri de elimizde olanın kıymetini bilmeyip elimizde olmayanın hasretini çekmektir. Eğer ki siz de bu kötü özelliğe sahipseniz şikâyet etme alışkanlığı da ensenizde demektir. Sahip olduklarınızın kıymetini bilin, gerekirse hayatınızda memnun olduğunuz her detayı bir kâğıda not alıp somutlaştırın. Böylece aslında şikâyet etmenin yersiz bir davranış olduğunu görecek, elinizdekilerle mutlu olacaksınız.

  • Sorumluluk Alın

Hiçbirimizim hayatı sürekli olarak mutlu ya da mutsuz değildir. Hepimiz zaman zaman mutluluklar ya da başarısızlıklar yaşarız. Önemli olan bu durumlar karşısında edindiğimiz tutumdur. Edinilen başarılar kadar başarısızlıklar da bizim eserimiz olabilir, başarısızlıklardan şikâyet etmek ya da sonuçlar hakkında başkalarını suçlamak yerine sorumluluk almayı seçin. Böylece çok daha sağlıklı ve mutlu bir hayatınız olsun.

  • Listeleyin

Duyguları tanımlamak kendini tanımak ve gerekenleri yapabilmek açısından son derece önemlidir. Şikâyet etmeyi bırakmak için en çok şikâyet ettiğiniz konular hakkında bir liste hazırlayın. Bu konulara hangi duygularınızın neden olduğunu daha net olarak görmeye çalışın. Daha sonrasında çözmek için yollar arayın. Kısacası; hayatınızı zenginleştirerek kendinize şikâyet edecek alan bırakmayın.

  • Arkadaşlarınızı İyi Seçin

Şikâyet etmeyi bırakmak kadar şikâyet etmeyen insanlarla iletişim içerisinde olmanız da son derece önemlidir. Aksi takdirde siz her ne kadar şikâyet eden bir insan olmasanız da şikâyetçi insanlarla ilişki içerisindeyseniz onların sizin de enerjinizi çekmesine zemin hazırlayabilirsiniz.

  • Olumlu Cümleler Kurun

Unutmayın; şikâyet edecek cümleler kurmak her zaman daha kolaydır; ancak bu cümleler sizi olduğunuz noktaya zincirle bağlayıp ilerlemenizi engelleyecektir. Bu durumu aşabilmek için gün içerisinde ağzınızdan birden çıkan şikâyet cümlelerini hemen ardından “ama” kelimesi ile başlayan olumlu bir cümle kurarak etkisiz hale getirin. Bu hareketi eğlenceli bir oyun gibi de düşünürseniz çok daha kolay ve daima yükselen bir hayatınız olur.

  • Esnek Olun

Hayat, her an bir değişim içerisindedir. Çoğu şey planlarımız dahilinde gelişmez ve kontrol edemediklerimiz olur. Böyle durumlar karşısında gerilip sürekli şikâyet etmeye girişiriz. Ancak daha esnek olup tüm değişimleri daha önceden kabul ederek daha pozitif bir ruh hali edinir ve şikâyet etmeyi aklımıza bile getirmeyebiliriz.