Sınav Dönemi Yaklaştı: Öğrencilerin Motivasyonunu Yükseltecek 5 Öneri

Sene sonu demek, birçok öğrenci için büyük sınavların yaklaştığı ve artık son tekrarların yapılması gereken dönemdir. Fakat ufak bir sorun var; sene sonuyla aynı zamanda havalar da ısınmaya başladığından öğrencilerin dikkatleri tamamen dağılmakta ve sınava olan motivelerini kaybetmektedirler. Peki bu durumla savaşmak ve son bir gayretle son düzlüğü aşmak için ne yapılmalıdır? İşte motivasyonu yükseltmede etkili 5 öneri…

1. Kontrol Öğrencide Olmalı

Bir ebeveynseniz ve öğrencinin üzerinde baskı kurarak onu motive edeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tam tersine sınavla ilgili her süreçte öğrencinin kendisinin etkin olması gerekmektedir. Önemli kararlarda ve çalışılması gereken zamanlamaları ayarlamada seçim kararlarının tamamen öğrencide olmasının motivasyon korumada önemli olduğu unutulmamalıdır.

2. Amaç Hatırlanmalı

Sene başında sıkı bir şekilde bağlı olunan amaçlar, sınav yaklaştığı dönemde biraz olsun unutulmaya başlanmış olabilir; ancak bu durumun motivasyonu kaybettiren en önemli etken olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sınavlara girme amacı sürekli olarak hatırlanmalı ve böylece son kez yapılan çalışmalara daha kolay bir şekilde bağlanma sağlanmalıdır.

3. Hedefler Belirlenmeli

Sınava iyice yaklaştığınız günlerde tüm çalışmalar giderek gözde büyüyebilir. Bunu önlemek için kendinize gerçekleştirebileceğiniz küçük hedefler belirleyerek çalışmaktan kaytarmayı önleyebilir, verimli bir çalışma yapabilirsiniz.

4. Ödül Koyulmalı

Isınan havalarla birlikte çalışmalar her ne kadar zorlaşmış olsa da çalışmanızı sağlayacak ödüller daima mevcut! Örneğin konu tekrarını bitirdiğinizde arkadaşlarınızla bir aktivite yapmayı kendinize şart koşarsanız sonundaki ödül için daha iyi bir motiveyle çalışabilirsiniz.

5. Stres Atılmalı

Bir amaca gerekli olan motiveyi gösterememenin sebeplerinden biri de aşırı bir şekilde strese sahip olmaktır. Bu nedenle stres yönetimini öğrenmeli, stres atmayı sağlayacak aktivitelerle daha sık vakit geçirilmelidir. Stresten arınan zihinle daha iyi motive olur daha kolay çalışabilirsiniz.