Sivrisinekleri Uzaklaştıracak 5 Doğal Yöntem

Yaz mevsiminin istenmeyen misafirleri sivrisinekler; kimi zaman geceleri uyutmayan, kimi zaman da sabahları kaşıntıdan uyandıran küçük ama mide bulandırıcı sebeplerdir. Eee n’apalım, ille de teslim olup paylaşımcı mı olalım? Asla! İşte sivrisinekleri uzaklaştıracak, kaşıntısız bir mevsim geçirmenize yardımcı olacak 5 doğal yöntem!

1. Tarçınlı Tuzak

Ufak bir kabı sıcak su ile doldurup içine tarçın ekleyin. Karışım ile dolu kabı evinizin farklı bölümlerine bırakın. Tarçın kokusundan nefret eden sivrisinekler evinizden uzaklaşıp sizi rahat bıraksın.

Tarçın Yağı

 

2. Fesleğen Edinin

Fesleğen bitkisi, başı okşandıkça gülümseyen çocuk gibidir. Yapraklarını biraz karıştırır gibi sevdiğinizde güzel kokusunu hediye eder size. Sivrisinekler ise bu güzel kokuyu hiç sevmediğinden evinizden uzakta kalır siz de sivrisineksiz hayatın tadını çıkarırsınız.

feslegen

3. Sirke

Pencerelerinizin önüne bir kap sirke dolu kap bırakarak sivrisinekleri kovabilir rahat bir mevsim geçirebilirsiniz.

elma-sirkesi

4. Nane-Limon İkilisinden Yararlanın

Nane-limonun bitmeyen dostluğu burada da işinize yarayabilir. Eski bir sprey şişesine su doldurun, içerisine nane yaprağı ve limon suyu ilave edin. Bu karışımı vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine püskürterek uygulayın tüm sivrisinekler sizden kaçsın!

nane

5. Lavanta-Nemlendirici İkilisinden Yararlanın

Yaklaşık 100 ml lavanta yağı ile nemlendirici kremi karıştırın ve vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine uygulayın. Böylece hem cildinizde ferahlık hissi oluşacak hem de sivrisinekler sizden uzaklaşacak.