Siyah Zeytin Nasıl Tatlandırılır?

Özellikle ev ekonomisini ve sağlığını düşünen hanımlar iyi bilir, mevsimin doğru zamanları geldiğinde zeytin yapma hazırlıklarına başlanmalıdır. En güzel zeytinler bulunur ve özenle bidonlara doldurulur; çünkü ev yapımı zeytinler, çok daha sağlıklı ve hesaplı olur. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da emek gereklidir. Hazırlanan zeytinleri bayıla bayıla tüketmek güzeldir de hazırlık aşaması nasıl olmalıdır? Siz de kendi zeytinini kendi elleriyle yapmayı seven biriyseniz işte size altın değerinde öneriler! Siyah zeytin yapımı konusundaki püf noktalar yazımızın devamında.

  • Doğru Seçin

Zeytinlerin lezzetli olabilmesi için sizin çabanız kadar zeytinin de kaliteli olması önemlidir. Bunun için ezik olmayan, sert zeytinler seçmeye özen gösterin. Zeytin ne kadar doğru ise, sonuçlar o kadar lezzetli olacaktır.

  • Temizleyin

Her yiyecekte olduğu gibi kuracağınız zeytinlerde de hijyen son derece önemlidir. Zeytinler için diğer işlemlere başlamadan önce onları mutlaka güzel bir şekilde yıkamayı ihmal etmeyin.

  • Kabı İyi Seçin

Sıra geldi yıkadığınız zeytinleri tatlanacakları kaplara doldurmaya! Bunun için ağzı dar bir kap seçmeye özen gösterin; çünkü yeşil zeytinler ağzı geniş kapları sevse de siyah zeytinler ağzı dar olan kapları sever. Dolayısı ile siyah zeytinler için 5 litrelik su bidonları ideal bir seçim olacaktır.

  • Kırma ve Çizme Yok

“Nasıl yani? Hemen kaplara doldurduk, bu kadar mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Siyah zeytin yapımı, yeşil zeytin yapımına göre daha kolaydır diyebiliriz; çünkü yeşil zeytinde olduğu gibi çizme ya da kırma gibi işlemlerini uygulamaya ihtiyaç yoktur. Yıkanan siyah zeytinler, derhal bidondaki yerini alabilir.

  • Sirke ve Tuz Ekleyin

Bidondaki yerini alan zeytinlerin üzerine asıl lezzeti veren malzemeleri eklemeye geldi sıra! Zeytinlerin üzerine birer çay bardağı kadar sirke ve kaya tuzu ekleyerek lezzetlenmesi için önemli bir adım atabilirsiniz. Bunların yanı sıra tercihe göre bir miktar ayçiçeği yağı ya da zeytinyağı ve limon da ekleyebilirsiniz.

  • Sallayın

Geldik, işin belki de en kolay ve keyifli kısmına! Bidonladığınız zeytinleri artık biraz kendi haline bırakmak biraz da sallamanız gerekiyor. Her gün sabah ve akşam olmak üzere en az 2-3 kez bidonu iyi bir şekilde sallayın. Bu işlem sayesinde tuzlar eriyecek, malzemelerin lezzeti zeytinlere nüfuz edecektir.

  • Renk Değişimleri Olacaktır

Tatlanma sırasında eriyen tuzlar, zeytinlerin siyah renginin değişmesine neden olabilir. Bu renk değişikliğinin normal olduğunu unutmayın. Zeytinler yeniden siyah olacak ve sonunda afiyetle tüketebileceksiniz.