Siz Hala Beslenmenize Dahil Etmediniz mi? Amarant ve Kinoa Fırtınası Sahada!

Kinoa ve Amarant, içeriğinde gluten bulunmayan ve çölyak hastaları için muhteşem ötesi bir tahıl çeşididir. Kinoa, buğdaya rakip ise amarant da arpaya rakip diyebiliriz. Birbirlerine o kadar benzemelerine rağmen farklılardır.

Şimdi bu iki tahıl arasındaki fark ve benzerliklere bir göz atalım.

kinoa

1. Amarantın tahılları, kinoa’nınkinden daha küçüktür.

2. Hem kinoa hem de amarant çinko, demir, B6 ve protein deposudur.

3. Bir su bardağı kinoda 8 gram, amarantta 9 gram protein vardır. Amarant (Horozibiği), bütün tahıllar içinde, servis başına düşen protein sıralamasında en üsttedir. Amarantı kinoa takip etmektedir. Amarant, diğer tahıllarda eksik olan, gerekli amino asit lizini içerir, diğer tahıllara eklendiğinde onların eksik proteinlerini gerçekten tamamlar.

4. Bütün tahıllar içerisinde sadece kinoa bitkisinin demir değeri amarantın değerinden fazladır.

kisir

5. Kinoa da saponin maddesinin verdiği acı bir tat vardır. Amarant da bu acı tat yoktur. Kinoa bu acı kaplama sayesinde kuşlara ve böceklere karşı kendisini korumaktadır.

6. Amarant güveçte çorba ve köriler için, kinoa salatalar ve kızarmış yemekler için daha uygundur.

7. Kinoa üstteki saponin maddesinin verdiği acı tattan kurtulmak için birkaç kez yıkanmalıdır, amarantı ise pek çok kez yıkanmaya gerek yoktur.

Amarant nasıl tüketilir

8. Kinoa da amarant da pilav gibi pişirilip yenebiliyor. Ayrıca buğday gibi un haline getirilip hamur işi tariflerinde de kullanılabiliyor. Pişirildiklerinde 200 kalori gibi düşük kalori oranları var ve de gluten içermiyorlar.

Peki bir kinoa diyetine mi girmelisiniz? Yoksa amarant mı seçmelisiniz? 

Bu süper tahıllar, bugün insanlara zarar veren çeşitli hastalıklarla mücadele etmemize yardımcı olan vitamin ve minerallerin bir repertuvarı olarak görülüyor. Bu yüzden her ikisini de beslenmenize dahil edin ve bu çok yönlü tahılları beslenmenize eklemek için daha fazla yemek tarifi öğrenin. Sağlıklı bir vücut elde etmek için diyetiniz de baş engel oluşturan karbonhidratlara veda etmek zorunda değilsiniz. Bu tahılları beslenme alışkanlıklarınıza katarak tartı ile barışabilirsiniz. Hayatımıza amarant ve kinoa girdi, onları seviyor veya nefret ediyor olsanız bile görmezden gelemezsiniz artık!

kinoa-tarifleri

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Son derece hafif ve lezzetli olan kinoayı bulgurun ve pirincin kullanıldığı bütün yemekler de kullanabilirsiniz.  Pilav yapabilir, çorbalara koyabilirsiniz. Garnitür olarak yemeklere ekleyebilirsiniz. Haşladıktan sonra salatalara koyabilirsiniz. Sebze, et ve tavuk gibi yemeklere de yakışıyor.

Amarant

Amarant Nasıl Tüketilir?

Amarant bitkisini un halinde satın alarak hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca haşlayarak salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Amarant tohumlarını, hava geçirmez bir kap ya da kavanoz içerisinde, buzdolabında olmak şartı ile altı aya kadar saklayabilirsiniz.