Soğanın 7 Kullanımı ile Gözyaşları Sel Oldu!

Birçok yemeğin başlangıç noktası, “pembeleşinceye kadar” tabirinin öznesi, gözlerin dinmek bilmeyen yaşı; soğan. Bizi bu kadar ağlattığı halde çok sevdiğimiz başka kaç şey vardır bu hayatta! Soğan ile ilgili birkaç sözümüz birikti; dağ olmadan paylaşalım istedik. Soğanların kullanımları hakkında yeteri kadar bilgiye sahip miyiz bir test edelim dedik.

soğan

1- Soğanları Karamelize Ederken…

Tatlı, yumuşak ve lezzetli soğan. Düşük ateşte, esmer şeker ile kavrulan enfes yemeklerin “son noktası”. Tıpkı karamelize soğanlı pratik pizzanın olduğu gibi: http://migrostv.migros.com.tr/karamelize-soganli-pratik-pizza/
Esmer şeker, balzamik sirke ve yağ ihtiyacınız olan malzemeler. Bir tencerede yağı kızdırın ve soğanlar yumuşayana kadar 10 – 15 dakika pişirin. Ardından şekeri ekleyin ve bir 15 dakika daha pişirin; soğanlar altın sarısı rengini aldığında ise sirkeyi ilave ederek 5 dakika daha kavurun. İşte bu kadar!

soğanın göz yakmaması için

2- Soğanların Yumuşamaması için…

Yapmanız gereken serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmek. Buzdolabına koyacağınız soğanlar yumuşayacak ve suyunu salacaktır.

3- Soğan Kokusu mu Demiştiniz?

Ellerinize sinen soğan kokusunu önlemek için metal bir kaşığa parmaklarınızı ya da elinizi sürtün; kokudan eser kalmayacaktır.

4- Sarımsak ve Soğanı Pişirirken…

Sarımsak, soğana oranla daha hızlı pişer ve yandığı takdirde acımsı bir tat alır. Bu ikisini pişirirken önce soğanları atın; yumuşadıktan ve şeffaflaştıktan sonra sarımsakları ekleyebilirsiniz.

soğanı pişirirken

5- Yoğun Aromalı Soğanlar…

Soğanları hafif ısıda yavaş yavaş pişirirseniz daha yoğun bir aroma elde edersiniz. Eğer vaktiniz varsa tarife başlamadan önce bir 10 dakika kadar altın rengini almasına izin verin; sonucu muhteşem olacaktır.

6- Soğan Doğrarken…

Soğanı küp küp doğramak için bir önerimiz var. Buyurun sizi şöyle alalım;
http://migrostv.migros.com.tr/sogan-kup-kup-nasil-dogranir/

7- Gözyaşlarınız Sel Olmasın!

Soğan doğrarken gözlerinizin yanmaması için pek çok yöntem var. Bunlardan biri ağzınıza kaşık ya da su almak. Biraz daha sıra dışı olmaktan yanaysanız da hazır tam da mevsimi iken deniz gözlüğünden yardım alabilirsiniz!

Hayır, hayır ağlamıyoruz, bunlar hep soğan gözyaşları! Şimdi teneffüs zamanı; bir sonraki derste görüşmek üzere!