Soğuk Havalarda Aracınız İçin Yapmanız Gereken 6 Şey

Günlük koşuşturmaların yükünü azaltan, toplu taşımanın zorluğundan kurtaran araçlar, sahipleri için son derece önemlidir. Maddi manevi bin bir emekle sahip olunan araçlara oldukça özenli davranmak ve bu özeni kış aylarında daha da artırmak gerekir. Çünkü; soğuyan havalar ile birlikte araçlar, daha çok ilgi bekler ve güvenli bir sürüş için yapmanız gereken müdahaleler artar. Peki nedir o müdahaleler? İşte soğuk havalarda aracınız için uygulamanız gerekenler…

  • Aküyü Yanınıza Alın

Aşırı soğuk havalarda dışarıda kalmak sizin en son tercihiniz bile olmuyorsa bu durum arabanızın aküsü için de geçerlidir. Çok soğuk havalarda arabada kalan akü, kısa zamanda donup size büyük bir zorluk çıkarabilir. Akünün donmasını engellemek için akünüzü söküp yanınızda götürmek, en doğru hareketlerden biri olabilir.

  • Silecekleri Kaldırın

Soğuk havalarda dışarıda yaptığınız yürüyüş sırasında çevrenizdeki birçok aracın sileceklerinin kaldırılmış olduğunu görürsünüz. Bu hareket, aracın camlarının buzlanmasını önler. Silecekleri kaldırmanın yanı sıra bir miktar sirke ve su karışımını aracın ön camlarına sıkarak buzlanma gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

  • Lastikleri Yenileyin

Kış demek çoğu zaman ek bir masraf kapısı demek olsa da güvenliğiniz için bu ek masrafları yapmak zorundasınızdır. Hava sıcaklığı belirli bir ısının altına düştüğünde aracın yol tutuşu azalır ve kaza yapma riski artar. Kaza riskini azaltmak için kış lastikleri edinmeyi ihmal etmeyerek güvenli bir sürüşü garanti altına almanız gerekir.

  • Far Kontrollerini Yaptırın

Kış aylarında sabahları geç aydınlanan, akşamları ise erken kararan hava ile karşı karşıya olursunuz. Bu durumla başa çıkabilmek ve sürüşünüzü hem keyifli hem de güvenli kılabilmek için önem vermeniz gereken detaylardan biri aracınızın aydınlatma sistemlerinin eksiksiz olmasıdır. Kış aylarında daha aydınlık bir sürüş için far kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin.

  • Kalorifer Kontrollerini Yaptırın

Özellikle İstanbul gibi yoğun trafiği olan bir şehirde yaşıyorsanız soğuk havalarda yol boyunca üşüyecek olmanız kaçınılmaz bir durumdur. Böyle bir problemle karşılaşmamak için kış mevsimi başlarken aracınızın kalorifer kontrollerini yaptırmanız akıllıca bir adım olacaktır.

  • Antifriz Kontrollerini Yaptırın

Antifriz, motor sıcaklığını kontrol ederek dengede kalmasını sağlayan bir mekaniktir. Bu görevi sayesinde özellikle havalar soğuduğunda araç için hayati bir önem taşır. Dolayısı ile kışın herhangi bir tehlikeye sebebiyet vermemek için aracın antifriz kontrollerini iyi bir şekilde yaptırmanız gerekir.