Soğuklar Başlıyor: Dudak Çatlamasına İyi Gelen 6 Doğal Yöntem

Soğuk havalarda cildimize her zamankinden daha fazla önem göstermemiz gerekir. Örneğin hava değişimlerinden kolay bir şekilde etkilenen bölgelerimizden biri olan dudaklarımızın çatlayıp pul pul dökülmemesi için birtakım yöntemlerden yararlanmak son derece önemlidir. Yazımızın devamında bu yöntemlerden birkaçını sizin için derledik.

İşte kuruyan dudaklarınıza su serpecek 6 doğal yöntem:

1. Toz Şekerinden Yararlanın

Toz şekeri; cilt için doğal peeling görevi gören, en iyi malzemelerden biridir. İki tatlı kaşığı kadar şeker ve bir tatlı kaşığı kadar balı karıştırın. Hazırladığınız karışımı, macun kıvamına geldiğinde dudaklarınıza ovalayarak yedirin ve 5 dakika kadar bekleyin. Son olarak ılık su ile durulayın. Bu yöntem sayesine dudaklarınız ölü hücrelere veda edecek, nemli ve sağlıklı haline geri dönecektir.

2. Bol Su İçin

Yaşam kaynağımız olan su, dudak çatlaması problemine çözüm olarak da karşımıza çıkıyor. Kış boyunca yaz mevsiminde olduğu kadar su tüketmiyor oluşunuz, sert rüzgârlarla da birleşince dudaklarda çatlak oluşumu, kaçınılmaz hale geliyor. Günde aldığınız diğer sıvı gıdalar dışında, yeterli miktarda su içerek bu sorunu kökten çözebilir, çatlaklara veda edebilirsiniz. Oldukça kolay değil mi?

3. Bal Sürün

Birçok kozmetik ürününde bal kullanımına mutlaka rastlamışsınızdır. Balın besleyici özelliğinden dudaklarınızdaki çatlaklardan kurtulmak için yararlanabilirsiniz. Bir miktar balı çatlayan dudaklarınıza sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi günde 2 kez uygulayın ve ardından ılık su ile temizleyin. Kısa zamanda çatlaklarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

4. Gül Yapraklarından Yararlanın

Sağlıklı bir cilt elde etmemiz için doğanın sunduğu şahane malzemelerden olan gül yaprakları, dudaklarınızdaki çatlakları iyileştirmek için de imdadınıza koşabilir. Bir avuç kadar gül yaprağını ılık süt içerisinde yarım saat kadar bekletin. Daha sonra elinizde yoğurun. Lapa kıvamına gelen yaprakları günde 2-3 kez dudaklarınıza sürün. Kısa zamanda dudaklarınız eski sağlıklı haline kavuşacaktır.

5. Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin mucizesi, dudaklarınız için de yanınızda! Bitkinin yapraklarından çıkan jeli çatlayan dudaklarınıza sürün, ancak yememeye dikkat edin. Jel sayesinde çatlayan dudaklarınız nemini geri kazanacak, güzel görünümüne kavuşacaktır.

6. Hindistan Cevizi Yağı

İşte bir başka, hoş kokulu çözüm önerisi daha! Aktarlardan kolayca bulabileceğiniz organik katı formdaki Hindistan cevizi yağı ile dudaklarınızdaki çatlakları iyileştirebilir, hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.