Son Bir Hafta: Yarıyıl Tatili İçin Anne Babalara Öneriler

Çocukların heyecanla beklediği yarıyıl tatilini yarılamış bulunmaktayız. Dört aylık yoğun geçen bir dönem sonrası bu tatil bir çok öğrencinin keyfini yerine getirirken kalan zamanı daha da verimli kullanmak adına anne babaları da bir telaş sarmış durumda.

Geriye kalan 1 haftalık sömestir tatilini, çocuklarımızın en verimli şekilde geçirmesi için neler yapmalıyız? İşte öneriler…

cocuklarda-migren

“Karne Tehdidine Son Verin”

Çocuklarımıza “Karnen geldiğinde görüşürüz” mesajı vermek maalesef sanılanın aksine onlarda beklediğimiz etkiyi yaratmıyor. Tam tersi bir şekilde çalışmadan güzel notlar almış çocuğun tembelliğini pekiştirirken, notları kötü olan çocukta ise sadece kısa süreli bir korkuya sebep oluyor. Bu nedenle çocuklarımızın çalışma alışkanlıklarını gözlemleyerek karneyi gördüğümüz de bu doğrultuda onları yönlendirebiliriz. Böylece çocuklarımızın sadece sonuç odaklı düşünmesini engelleyebilir, onlara öğrenmeyi öğreterek çalışma alışkanlığı kazanmalarını sağlayabiliriz.

mandala-cocuk

“Karne, Başarının Tek Göstergesi Değildir”

Karne bazı öğrenciler için sevinç ve gurur kaynağıyken bazıları içinse kaygı ve korku kaynağıdır. Karne notları her ailede fazlasıyla önemsenir hatta çoğu anne baba karneyi çocuğunun başarı ya da başarısızlığının tek göstergesi olarak algılar. Ancak unutulmamalı ki karne; çocuğunuzun gayret, yetenek, başarı ve kapasitesini tümüyle yansıtan bir değerlendirme aracı değildir. Okul döneminde derslerinde başarısız olduğu halde hayatın diğer alanlarında oldukça başarılı kişilere sık sık rastlanmaktadır.

“Karne Sadece Öğrencinin Değil Anne Babaların da Notudur”

Çocuğunuzla yeteri kadar ilgilenebildiniz mi? Çocuğunuz; kendisi, öğretmeni ve arkadaşlarıyla ilgili olarak duygu ve düşüncelerini sizinle rahatlıkla paylaşabiliyor mu? Çocuğun verimli çalışabileceği kendisine ait iyi bir çalışma düzeni kuruldu mu? Anne baba çocuğunun okula devamı, zorlukları ve yaşadıklarına ilişkin bilgi sahibi mi? Çocuk okulda görülen dersleri anlayabilecek alt yapıya sahip mi? Unutmayın ki onlar sadece bir çocuk. Ve onlara ihtiyaçları doğrultusunda gereken yardımı vermek ve onları anlamaktan daha güzel bir hediye yok.

cocuk

“Karne Hediyeniz ‘Sevgi’ Olsun”

Çocuğunuzun karnesi ne olursa olsun karşılığında vereceğiniz sevgi olsun. Karnesi iyi olan öğrencilerle genel bir değerlendirme yapılıp başarı takdir edilebilecekken, karnesi kötü gelen öğrencinin başarısızlığından çok başarısız olmasının arkasında duran nedenler araştırılıp çocuğu aşağılamamaya özen gösterilmeli ve anne baba çocuğa her durumda değerli olduğunu hissettirebilmeli ve sevgisini göstermelidir. Unutmayın; ikinci dönem daha başlamadı!

Tatili, Problemlerinizi Çözüme Kavuşturmak İçin Bir Fırsat Olarak Düşünebilirsiniz!”

Tatilde ailecek yapabileceğiniz birçok etkinlik planlayabilirsiniz. İlişkiyi olumlu şekilde pekiştirecek ve çocuklarınızla iletişiminizi güçlendirecek bu faaliyetler aynı zamanda onları da bir o kadar mutlu edecektir. Ayrıca bu dönem çocuğunuza yeni alışkanlıklar kazandırmak ve olumsuz davranışların üzerine eğilerek çözüm getirmek için bulunmaz bir fırsattır. Çünkü bu dönem bize çocuğa iç disiplin kazandırabilmeniz için gereken zamanı verir. Çocuğunuzun zayıf derslerine çalışmasına eşlik edilebilir, sorunlarıyla rahatlıkla yakından ilgilenebilirsiniz.

çocuk tiyatrosu

“Sömestir İçin Etkinlik Önerileri”

Tatilde çocuğunuzun sadece televizyon izleyip, bilgisayarla vakit geçirmesine izin vermeyin. Çocuğun televizyon ve internetle geçirdiği süreyi denetim altında tutarak kişisel gelişimine katkıda bulunabileceği ve eğlenirken öğrenebileceği etkinliklere yönlendirmek çocuğunuzun geleceği için çok önemlidir.

-Tiyatro, Sinema, Müzikal ve Gösteriler: Okul döneminde yeteri kadar zaman ayrılmayan bu faaliyetlere bu dönemde hak ettiği değeri göstererek çocuğunuzun sanatla tanışmasına ortam hazırlayabilirsiniz.

-Spor Faaliyetleri: Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi için onunda ilgili olduğu bir alanda sporsal faaliyetler yapması ve gelişiminin desteklenmesi gerekir.

-Tarihi ve Turistik Yerlere Geziler: Müzeler ve turistik yerlerin gezilerek, çocuğa gezerken öğrenme fırsatı sunulmalıdır.

-Kitap Okuma: Çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak okuduğu anlama ve genel kültür seviyesi yükseltilebilir.

çocukla aktivite

-Yakın Çevreyle İletişim: Çocukla beraber yapılacak akraba ziyaretleriyle aile bağları güçlendirilebilir.

-Ödevler: Genelde öğretmenler tatil dönemi için tekrar amaçlı ödevler verirler. Ödevler tatilin geneline yayılarak çocuğun öğrendiklerini sindirmesi sağlanması, son güne sıkıştırılmamalıdır.

-Müzik ve Resim: Çocuğun yeteneği doğrultusunda müzik ve resme vakit ayrılabilir, konser ve sergilere gidilebilir.

-Ev Oyunları: Çocuğun kendini ifade etmesini için bir araç olan oyunlar tüm aile bireylerinin katılımıyla yarıyıl döneminde güzel anılara dönüşebilir.