Sonbahar Depresyonunun 5 Belirtisi

Sonbahar depresyonu; yaz mevsimini aşırı seven, yaz mevsiminden vazgeçemeyenlerin bir derdi olarak da tanımlayabileceğimiz bir sorundur. Nasıl ki ilkbahar geldiğinde toprağın uyanışı ile birlikte içinde güzel duyguların uyandığı insanlar varsa sonbaharın gelişi, kışın soğuk ve uzun gecelerinin yaklaşmasıyla huzursuzlaşan insanlar da mevcuttur.

Bu insanlarda sonbaharın gelişi ile güneşi daha az görecek olmak, okulların açılması, yaz tatillerinin bitmesi gibi nedenler sonucunda birtakım ruhsal problemler baş gösterir. Peki sonbahar depresyonunda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Sonbahar depresyonu belirtileri nelerdir? Gelin birlikte bakalım:

1. Mutsuzluk

Normalde iyimser ve küçük şeylerden bile mutlu olabilen bir kişiliğe sahipken son günlerde anormal bir mutsuzluk yaşıyor, birçok şeyden keyif alamıyorsanız sonbahar depresyonunda olabilirsiniz.

ofis

2. Enerjisizlik 

Enerji ve hayat dolu biriyken havaların değişmesi ile birlikte üzerinizde bir enerjisizlik, bir halsizlik oluştuysa sonbahar depresyonuna doğru hızla ilerliyor olabilirsiniz. Sürekli olarak uyumak istiyor ya da huzursuzluktan bir türlü uyuyamıyorsanız acilen önlem almanız gerekebilir.

yorgun

3. Dikkatsizlik

Tamamlamanız gereken işlerin kaliteli olabilmesi için onlara yoğunlaşmanız, tüm dikkatinizi vermeniz gerekir; ancak “Son günlerde hiçbir işe odaklanamıyorum, dikkat eksikliği peşimde.” diyorsanız peşinizde olan asıl şeyin sonbahar depresyonu olabileceğini unutmamalısınız.

stresli_adam

4. Sinirlilik

Genel olarak sakin ve rahat bir ruh haline sahipken son günlerde en ufak bir sebepte parlayacak kadar sinirli ve gerginseniz aslında kişiliğiniz değil sadece mevsimin değiştiğini bilmelisiniz. Yani; kişiliğinizdeki birçok değişim sonbahar depresyonuna işaret ediyor olabilir.

is-stresi

5. Üzgünlük

Sonbahar için her ne kadar “hüzün mevsimi” tanımlamaları yapılsa da sürekli olarak kendinizi üzgün hissediyorsanız önlem almanız gerekiyor olabilir. Kendinizi genel olarak keyifsiz hissediyor, her zaman yapmaktan çok hoşlandığınız aktivitelere karşı bile ilgisiz hissediyorsanız siz de sonbahar depresyonun tam ortasına düşmüş olabilirsiniz.