Sonbahar Öncesinde Yapmanız Gereken 8 Şey

Yeni bir mevsime geçiş dönemi, insanların büyük bir çoğunluğu için heyecan duyma ve hazırlık yapma sebebidir. Yaz mevsiminin enerjisinden yorulup sonbaharın dinginliğine bürünen şehir, artık sizin de birtakım değişikliklere gitmeniz gerektiğini kulağınıza fısıldar. Peki nasıl değişiklikler yapılmalıdır da sonbaharın güzelliğine sığınılmalıdır? Detaylar satırlarımızın devamında…

1. Dolap Düzenlemesi Yapın

Mevsim değişimi demek havalarda hissedilir şekilde sıcaklık değişimi yaşanması demektir. Direkt olarak kıyafet seçimlerine yansıyan bu durum için dolaplarda gereken düzenlemeleri yapmanız gerekir.
Yaz kıyafetleri ile dolu olan dolabınızda sonbahar kıyafetlerinin yer alma sırası gelmiştir.
İnce kıyafetlerinizi yavaştan dolabın derinliklerine atın, sonbahar-kış kıyafetlerinizi ise temizleyip dolabın ön kısımlarına yerleştirerek giymeye hazır hale getirin.

gardirop-duzenleme

2. Mobilyaların Yerini Değiştirin

Hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı dönemece girerken mobilyalarınızın yerini de kışa uygun bir şekilde değiştirmek faydalı olabilir. Mesela yaz boyunca kalorifer önünde duran koltuğunuzu duvar dibine çekebilir, ısınma konusundaki bu büyük engeli kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bir süre monoton haline gelmiş ev düzeninize bu tarz küçük yenilikler getirerek gözlerinizi şenlendirmiş, ruhunuzu yenilemiş olacaksınız.

dekorasyon

3. Aydınlatmaları Kontrol Edin

Yaz aylarının sonuna gelinmiş ise kış aylarının uzun ve karanlık geceleri çok yakın demektir. Yaz boyunca geç kararan hava sayesinde gün boyu pek ihtiyaç duymadığınız aydınlatmalara artık çok fazla ihtiyaç duyacağınızdan aydınlatmaları kontrolden geçirmenin tam zamanı. Kullandığınız aydınlatmaların ampullerini daha yüksek güce sahip olanlar ile değiştirebilir, aydınlatmanızı daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

migrostvblog_evdekorasyon_v3_070617

4. Kışlık Yiyeceklerinizi Hazırlayın

Yaz mevsiminin sağlıklı seçeneklerini kış boyunca da tüketebilmek ya da kış boyunca yemek masrafından biraz olsun tasarruf yapabilmek için gerekli stokları hazırlamanın tam zamanı! Eğer hâlâ harekete geçmediyseniz domates salçası ve reçel yapmak, turşu kurmak için son günleri iyi değerlendirmeniz gerekir. Hadi, malzemelerinizi alın ve daha fazla geç kalmadan harekete geçin.

pancarli-karnabahar-tursusu

5. Film Listesi Hazırlayın

Sonbahar ile yaz mevsiminin enerjik günleri yavaş yavaş geride kalıyor, sırada biraz hüzün biraz turuncu bir mevsim var.

Sonbahar ile birlikte yaz enerjisini geride bırakıp artık ister istemez evde daha çok vakit geçiriyor olacağız. O hâlde evde geçireceğimiz vakitleri biraz süslemek lazım değil mi?

İçinde sonbaharın birçok öğesini barındıran özel filmlerden oluşan bir liste hazırlayın ve her akşam kendinize film seansı düzenleyin. Sonbaharın ruhuna yaraşır filmlerden oluşturacağınız bu liste ile şahane bir mevsim sizi beklesin!

romantik-filmler

6. Bütçe Kontrolü Yapın

Eğer ki lüks sayılacak bir yaz tatili geçirdiyseniz kışın fazla sıkıntı yaşamamak için tatilde girdiğiniz zararın boyutunu sonbaharın başından belirlemeli, telafisi için izleyeceğiniz bir yol çizmelisiniz. Böylece girdiğiniz zararı daha fazla büyütmeden kontrolü elinize alabilirsiniz.

alisveris

7. Vantilatörleri Kaldırın

Gittikçe düşmeye başlayan hava sıcaklıkları ile birlikte yaz boyunca yanınızdan ayırmadığınız vantilatör gibi serinleticileri kaldırmanın da vakti geldi. Vantilatörlerinizi kullanmayacağınız kış boyunca kirlenmemesi için paketleyin ve evin derinliklerine yerleştirin.

kadin

8. Kendinizi Yenileyin

Yepyeni bir mevsime geçerken uzun zamandır kullandığınız saç modelini değiştirerek kendinizi de yenilemek şahane olmaz mı? Aynı zamanda mevsim geçişlerinde daha hızlı uzayan saçlarınız da bu işten memnun kalacak, bizden söylemesi. Hadi, size yakışacak yepyeni bir saç modeli seçin ve derhal uygulamak için kuaförünüzün yolunu tutun.