Spor Kıyafetleri Nasıl Olmalı 6 İpucu

Hepimiz, daha uzun ve sağlıkla yaşamanın sırlarının peşindeyiz. Bunun için bazılarımız spor salonlarından çıkmıyor, bazılarımız yürüyüş parkurlarından ayrılmıyor, kimimiz tenis oynuyor kimimiz bisiklete biniyor. Kısacası herkes kendine uyan spor dalını seçip fit bir vücuda, sağlıklı bir hayata sahip olmanın hayallerini gerçekleştirmeye uğraşıyor. 

Peki herkes kendine uyan spor kıyafetlerini biliyor mu? Spor yaparken neler giyilmeli, spor kıyafetleri nasıl olmalı konusunda size yardımcı olabilecek birkaç öneriyi bu başlık altında derledik.

1) Yenilenin

Düzenli spor yapmaya karar verdiyseniz hayatınıza büyük bir yenilik için adım atmışsınız demektir. Bu motivasyonu devam ettirmek için en önemli kurallardan biri de mutlaka yeni ve uygun bir kıyafet seçimi yapmaktırNasılsa spor yapacağım, terleyip duracağım.” deyip eski ve uyumsuz kıyafetleri giymeye devam ettiğinizdepsikolojiniz olumsuz etkilenebilir. Bunun yerine hem şık hem de rahat hissettiğiniz bir takım ile başlayarak hem enerjinizi hem de motivenizi artırabilirsiniz. 

sport

2) Sentetik Kumaşları Tercih Edin

Genel bir yanılgı olarak yeniliklere pek alışamıyor ve spor için pamuklu bir penye ve tayt gitmeyi tercih ediyoruz. Pamuklu kıyafetler, her ne kadar rahat olsa da spor sırasında kullanıma pek de uygun değildir. Kuruması zor olduğundan cildin sürtünüp tahriş olmasına yol açabilen pamuklu kıyafetler, aynı zamanda bakterilerin de üremesine neden olabiliyor.
Ancak artık yeni teknoloji ile üretilen, sentetik denilen ürünler cildin daha fazla nefes almasına yardım ediyor, teri göstermiyor, yapılan sporu kolaylaştırıcı birçok etkide bulunuyor. 

bisiklet-sporu

3) İç Çamaşırı Seçerken Dikkat Edin

Özellikle düzenli spor yapmaya ilk kez başlayacak biriyseniz işin sadece dış giyimle bittiğini düşünmeyin. Rahat bir spor için iç giyiminiz de dış giyiminiz kadar önemlidir. Örneğin kadınlar için sporcu sütyeni kullanmak en önemli detaylardan biri. Rahat bir şekilde hareket etmek için mutlaka doğru bir sporcu sütyeni seçmeniz gerektiğini unutmayın.

spor-egitmeni 

4) Mevsimlere Dikkat Edin

Yaz mevsiminde spor yapacaksanız kıyafet seçerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta terlemeye karşı özel katmanlara sahip olup olmadığıdır. İyi bir spor kıyafetininteri hızlıca atıp kurumasını sağlayan özellikte olması gerekir. Eşofman takımı giyecekseniz esnek ve ısı alışverişine uygun bir seçim yapmalısınız.

Kış mevsiminde spor yapacaksanız kıyafet seçerken tıpkı yaz mevsiminde olduğu gibi ısı düzenleme işlevine sahip, hafif kıyafetler seçmeye özen göstermelisiniz. Isı yalıtımı bulunan, cildinizin nefes almasına izin veren kıyafetler ile daha az yorularak performansınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

spor

5) Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Tüm yükünüzü taşıyan ayakların en iyi bakımı hak ettiği bir gerçek. Ortama göre kıyafet seçiyor, nasıl ki bir iş görüşmesine abiye bir elbise ile gitmiyorsanız spora da babetlerle gitmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Eğer ki onlara gereken özeni gösterir, uygun ayakkabıyı seçerseniz spor süreciniz daha az yorucu ve verimli olacak, keyifle kalori yakacaksınız. Kulağa hoş geliyor değil mi?

mobil-app-spor

6) Bedenine Dikkat Edin

Ter tutmayan, hava şartlarına ve motivasyonunuza uygun bir kıyafet bulmuş olabilirsiniz. Yani kıyafet, spor için uygundur da peki sizin bedeniniz için de uygun mudur? Bu önemli detayı asla unutmamalı ne bir beden büyük ne de bir beden küçük kıyafet almamaya özen göstermelisiniz.