Su Tasarrufu İçin Etkili 10 Yöntem

Su, tüm canlılar için hayat kaynağıdır. Eğer su varsa yaşam döngüsü var demektir, yani bu kadar net. Bu durumda su kaynaklarımızı akıllıca kullanmalı, israf etmemeli israf edenleri uyarmamız gerekmektedir.

Şimdi bahsedeceğimiz basit ama oldukça etkili olan bu yöntemler ile su tüketimi konusunda tasarruf sağlayarak kuraklık tehlikesinin önüne geçmeye siz de bir damla katkı sağlayın ki damlaya damlaya oluşan o göller boşa tüketim ile damlaya damlaya da tükenmesin. “Bir kişinin ne faydası olacak ki?” demeyin. 4 kişilik bir ailenin alacağı basit önlemler ile yılda tam 140 ton su kurtarmak mümkün. Hadi o zaman harekete!

1. Bulaşıklar Doğru Makineye

Hem yorulmayın hem de dünyaya bir katkınız olsun ister misiniz? İsterseniz o halde, bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkamayı tercih edin. 4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığı elde yıkandığında yaklaşık olarak 84-126 litre su harcanırken, bulaşık makinesi ile yaklaşık olarak 12 litre su harcanır.

su-tasarrufu8

 

2. Çamaşır Makinesi Dolsun

Çamaşır makinenizi birkaç parça kıyafet ile çalıştırmak yerine tamamen dolduğunda çalıştırmayı tercih edin. Böylece yaklaşık 10 litre kadar su tasarrufu edebilir, aynı zamanda elektrik faturası yönünden de kendinizi gülümsetebilirsiniz.

su-tasarrufu1

 

3. Musluk Kontrolü

Musluklarınızın damlatmadığından emin olun. Her bir damla ile yılda yaklaşık 1 ton suyun boşa gideceğini unutmayın ve gerekli tamirleri gecikmeden yaptırın.

su-tasarrufu5

4. Araba Temizliği

Arabanız sizin değerliniz elbette, ama su kaynaklarımız daha değerli değil mi? Arabanızı temizlemek için hortumla su tutmak yerine kuru bir bezle silmeyi tercih edebilirsiniz. Mutlaka yıkamanız gerekiyorsa kovadan yararlanabilir ya da araba yıkayan firmalara gidebilirsiniz. Böylece daha az su harcanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

su-tasarrufu7

5. Su Döngüsü Yaratın

Makarna ya da sebze haşladığınız suyu döküyor musunuz? Neden o suyu lezzetli ve sağlıklı bir çorbaya dönüştürmeyi düşünmüyorsunuz?

Meyve ve sebzelerinizi akan suda yıkamak yerine su dolu geniş bir kapta bekleterek daha güvenli bir temizleme sağlayabilirsiniz. Sonrasında bu su ile çiçeklerinizi sulayabilirsiniz.

shutterstock_488211322

 

6. Musluğu Kapatın

Ellerinizi yıkarken, tıraş olurken, dişlerinizi fırçalarken akan suyu bekletmek yerine kapatarak büyük oranda su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunun için kolaylık açısından basmalı bir musluk başlığı ya da sensörlü bir musluk seçimi yapabilirsiniz.

su-tasarrufu2

 

7. Bahçe Sulama Zamanına Dikkat Edin

Bahçenizi sularken buharlaşmanın az olduğu akşam ya da sabahın erken saatlerini tercih ederek büyük oranda su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

su-tasarrufu3

 

8. Musluk ve Duş Başlıklarını Yenileyin

Bol su ile duş almak, en büyük keyiflerimizden biridir, ancak bu hareketin su israfına neden olduğunu unutmayın. Bunun için su akışını azaltıp, basıncı artıran yeni sistemlerden edinerek büyük oranda su tasarrufu sağlayabilir, keyfinizden de vazgeçmeyebilirsiniz.

su-tasarrufu9

9. Hortum Yerine Kovalar

Balkon, teras, kapı önü gibi bölgelerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge, sünger ve kovada su kullanarak yaklaşık 550 lire su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

su-tasarrufu4

10. Alo 185’i Arayın

Caddenizde, sokağınızda herhangi bir su patlağı ya da ufak bir sızıntıya rastladığınızda zaman kaybetmeden Alo 185’i arayıp tonlarca suyun kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Görüldüğü üzere yöntemler oldukça basit; ama kurtarılan su miktarı oldukça fazla. Bu nedenle bir damla suyun kurtulmasını asla küçümsememeli, hepimiz üzerimize düşen görevi yapmalıyız.