Sumak Nedir, Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Yemek dediğin çeşitli baharatlar olmazsa olmaz, baharat dokunuşları ile özelleşir, güzelleşir, fayda dolup taşar; diyenler iyi bilir. Yeryüzündeki her baharatı kullanmak istemek içinizden gelir; ancak baharatları daha yakından tanıyıp onları hangi yemeklerde kullanmanın daha uygun olduğunu öğrenmek gerekir. İşte onlardan biri, karşınızda sumak! Bilenlere bilmeyenlere sumak hakkında bilgiler, yazımızın devamında. İşte detaylar…

1) Sumak Nedir?

Sumak, ülkemizde çoğunlukla Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bir bitkidir. Yaprak ve meyveleri şifa verici olarak bilinir. Kurutulup sofra tuzu olarak, öğütülüp baharat olarak yemeklere lezzet katmak için kullanılır.

2) Faydalıdır

İshale iyi gelme, boğaz ağrısını kesme, ateş düşürme, kanamayı durdurma gibi birçok olumlu etkisi mevcuttur.

3) Lezzetlidir

Sumağın biraz ekşi ya da buruk denecek bir lezzeti vardır. Özellikle bu lezzeti sevenler için sumak, harika bir tatlandırıcıdır.

3) Kullanım Alanları Nelerdir?

Sumağın en bilinen kullanım şekli elbette ki baharattır. Sumağı yemeklerde ve salatalarda kullanabilir çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sayede iştahınızı açabilir, günün yorgunluğunu atmanızı sağlayabilirsiniz.

4) Kokuyu Azaltmak İçin Kullanabilirsiniz

Birçoğumuz yemeklerde soğan, sarımsak kullanmayı seviyor, soğan ve sarımsağın aromatik lezzetinden ve şifa dolu faydalarından yararlanmayı istiyoruz. Ancak bu kullanımı bu kez abartmışsak ve yemeğin lezzetinden çok soğan ve sarımsak kokusunu duyuyorsak bunu hafifletmek için sumak iyi bir yardımcı olacaktır.

5) Gargara Yapabilirsiniz

Geçmeyen bir boğaz ağrısından ya da çeşitli diş eti hastalıklarından şikâyetçiyseniz sumaktan yararlandığınız bir gargara suyu derdinize deva olabilir. Yarım litre kadar kaynattığınız suyun içerisine 50 gram kadar sumak yaprağı ve toz halindeki meyvesini koyun. 5 dakika kadar kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakın, soğuttuktan sonra gargara yapın. Bu kullanım şekli ile diş eti rahatsızlıklarını, boğaz ağrısını ya da ağız içi yaralarını iyileştirebilirsiniz.

6) Çay Olarak Tüketebilirsiniz

Bir miktar sumağı su ile kaynatıp şifa deposu bir çay haline getirebilirsiniz. Bu çay sayesinde sindirim rahatsızlıklarınızı iyileştirebilir, iştahsızlık sorununuz varsa çözebilir, kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olabilir, kendinize daha sağlıklı bir bünye hediye edebilirsiniz.