Tatilde Düşmemeniz Gereken 7 Hata

Tüm senenin yorgunluğunu atmak için kusursuz bir tatil yaşamayı istiyorsunuz; peki bunun için dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Yazımızın devamında genel olarak herkesin düşüp tatilinin tadını kaçırdığı hataları sizin için derledik. Gelin bir göz atın ve bu hataları yapmadan daha huzurlu bir tatili kendinize armağan edin. İşte detaylar…

 

  • Güneşlenirken Dikkat Edin

 

Yılda bir kez tatile çıkıyorsunuz bu da sizin için elbette ki bolca güneş anlamına geliyor olabilir; ancak güneşlenme miktarını abartmak tüm tatilinizin eziyete dönüşmesine neden olabilir. Güneş koruyucu ürünler, gözlük, şapka, şemsiye gibi yardımcılardan yararlanmadığınız takdirde teninizde bozulmalardan beyin kanamasına kadar birçok problemin yolunu açabilirsiniz. Bu nedenle daha huzurlu tatil için güneşin dozunu iyi ayarlamayı unutmayın.

 

  • Ağır Yemekten Kaçının

 

Keyif odaklı olan tüm tatillerde düşülen ilk hatalardan biri de maalesef ki yemeğin ölçüsünü kaçırmaktır. Her şey dahil bir tatil ayarlamış ve açık büfesi oldukça zengin bir otelde kalıyor olabilirsiniz; fakat daima kontrollü yemekte fayda olacaktır. Açık büfe her ne kadar cezbedici olsa da her şeyden denemek isterken tabağınızı çok ağır bir öğünle doldurmuş olabilirsiniz. Sıcak havalarla boğuşan bünyenize bir de ağır yemeklerin yükünü ekleyerek sağlığınızı tehdit etmeye ve tatilinizi tehlikeye sokmaya gerek yok değil mi?

 

  • Hediyelikleri Abartmayın

 

Birçok insan gibi siz de tatilde sevdiklerinize anı olacak küçük hediyeler toplamaya bayılıyorsanız aman dikkat! Hediyeleşmek elbette ki çok güzeldir; ancak gelirken zar zor kapattığınız bavulu unutmamakta fayda var. Eğer ki alacağınız hediyelikleri abartırsanız kendinize epey fazladan yük edinmiş olacaksınız. Bu nedenle hediyelik eşyaları seçerken yük olmamaları için miktar ve boyutlarına gereken dikkati gösterin.

 

  • Rutinlerinizden Vazgeçmeyin

 

Tatil, günlük hayatınızın sıkıntılarından kurtulmanız için iyi bir fırsat olabilir fakat tüm rutinlerinizi unutmanız için bir yol olmamalıdır. Eğer ki sene boyunca alıştığınız yürüyüş yapmak, her gün bir sağlıklı içecek içmek gibi alışkanlıklarınız varsa bunu kısa bir tatilde yok etmeye gerek yok, öyle değil mi? Tatilde vazgeçmediğiniz rutinler, tatil sonrasındaki sürece alışmanızda da oldukça fayda sağlayacak unutmayın.

 

  • Otel Çevresini de Keşfedin

 

İçinde her şey bulunan bir otele dahi gitseniz daha dolu tatil anıları biriktirmeniz için otel çevresindeki yaşamı da keşfetmenizi öneririz. Tatil süresince otelden çıkmamak yerine çevredeki günlük yaşantıya da biraz karışıp farklı birçok güzel köşe keşfedebileceğinizi, güzel insanlar tanıyabileceğinizi unutmayın.

 

  • Doğaçlama Güzelliklere İnanın

 

Tatilinizin kusursuz geçmesini istemek, en doğal hakkınız ancak bunun için her detayı düşünmeye çalışmak sizi daha çok strese sokabilir. Bu nedenle tatilde her şeyi planlamak yerine biraz akışına bırakmayı deneyin ve doğaçlama olayların güzelliğine teslim olun.

 

  • Sosyal Medyaya Kapılmayın

 

Hepimizin hayatında sosyal medya az ya da çok bir şekilde mevcut; ancak bunu abartmamak özellikle anınızı yaşama konusunda oldukça önemli. Sene boyunca sahilden fotoğraflar atmak için çalıştığınızı düşünmeyin ve sürekli sosyal medyada yapacağınız bir paylaşım için uğraşmak yerine anınızı doya doya yaşamaya çalışın. Sosyal medyadan daha uzak kalarak inanın daha iyi dinleneceksiniz.