Taze Biberiyenin 10 Farklı Kullanımı

Taze biberiye; Akdeniz ikliminde kolayca yetişen, daima yeşil kalan ve insan sağlığına birçok açıdan faydalı olan bitkilerden biridir. Biberiye madem bu kadar faydalı, ondan yararlanabilmek için farklı kullanım alanlarını yazımızın devamında derleyelim dedik.

İşte biberiyenin 10 farklı kullanım alanı:

1. Et Yemeklerinde Kullanılır

Özel akşam yemeği sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan et yemeklerini biberiyenin nefis lezzeti ile süsleyebilirsiniz. Eti marine ederken ya da pişirirken içine katacağınız biberiye sayesinde daha lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

 2. Güveç Yemeklerinde Kullanılır

Güveçte pişirilen yemeklere bayılanlardansanız eğer onları bir de biberiyenin sihri ile denemeye ne dersiniz? Güvecin içerisine biberiye yapraklarından ekleyerek mis gibi kokan, çok daha nefis yemekler yiyebilirsiniz.

3. Tavuk Yemeklerinde Kullanılır

Biberiye, et yemeklerinde olduğu kadar tavuk yemeklerini güzelleştirme konusunda da oldukça iddialı bir malzemedir. Örneğin; fırında pişireceğiniz tavuk üzerine tereyağı ile karıştırıp mutfak robotundan geçirdiğiniz biberiyeyi ekleyerek muhteşem bir tarif elde edebilirsiniz.

4. Sebze Yemeklerinde Kullanılır

Et tüketmeyi sevmem, ben genelde sebzeciyimdir; diyorsanız biberiye sebze yemekleri ile de çok yakışan bir seçenektir. Özellikle patatesin her haline çok yakışan biberiye sayesinde aromatik ve nefis patates yemekleri hazırlayabilir, böylece hem kendinize hem de konuklarınıza bir güzellik yapabilirsiniz.

5. Çay Olarak Kullanılır

Biberiye, kimileri tarafından yemeklerde hoşlanılmayan bir lezzete sahip olabilir; ancak çareler tükenmez. Biberiye aromasını yemeklerde sevmeyenler, onun faydalarından yararlanmak için çay olarak tüketebilir. Özellikle diyet yapanlar, çay olarak tükettikleri biberiye sayesinde sindirim siteminin hızlı çalışmasını sağlayarak daha rahat bir şekilde kilo verebilir.

6. İçeceklerde Kullanılır

Biberiyenin baharatlı ve hoş bir kokusu vardır. Bu özelliği sayesinde smoothie, çay, kahve ya da birçok soğuk içeceklere katıldığında ağızda güzel bir aroma bırakır.

7. Hamur İşlerinde Kullanılır

Hamur işi her ne kadar zararlı olsa da birçok insanın vazgeçemediği lezzetlerden biridir, eh madem durum böyle ona biraz fayda katmaya ne dersiniz? Poğaça, börek, pizza ekmek gibi birçok lezzetin içerisine ince ince doğradığınız biberiyeden serperek daha faydalı ve lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

8. Çorbalarda Kullanılır

Yemeklerin en güzel başlangıcı, içinizi ısıtan çorbalara bir tutam daha şifa katmak için en harika malzeme hiç şüphesiz ki biberiyedir. Biberiye sayesinde özelikle tavuk çorbasına harika bir lezzet katabilirsiniz.

9. Tatlılarda Kullanılır

Biberiye denince akla ilk olarak baharatlı bir lezzet geldiğinden tatlılar ile uyumlu olduğu pek düşünülmez ancak biberiye dondurma ve birçok tatlı tarifine de uyum gösterebilen bir lezzete sahiptir. Özellikle çilek, limon ve şeftali gibi meyvelerle de çok yakışır.

10. Salatalarda Kullanılır

Sürekli farklı malzemelerle harika salatalar yaratmaya bayılıyorsanız işte size yeni bir malzeme daha! Salatanızın hem faydasını hem de lezzetini artırmak için biberiye harika bir seçim olacak!