Taze Fasulye Yapmanın 7 Püf Noktası

Yaz aylarında kurulan hafif sofraların vazgeçilmez seçeneği olan taze fasulyeyi siz de çok sevenlerdenseniz yazımızın devamındaki önerilere bir bakın deriz. İşte taze fasulyeyi daha mükemmel bir şekilde pişirmeniz için ihtiyacınız olacak püf noktaları…

1. Seçiminizi İyi Yapın

Mükemmel bir taze fasulye yemeği için dikkat etmeniz gereken ilk detay, seçim aşamasıdır. Kılçıksız, kolayca kırılan ve içi dışı canlı bir yeşil renge sahip olan fasulyeyi seçmeye gayret edin. Bu özelliklere sahip bir fasulyeyi aldıysanız doğru seçim yaptınız ve yemeğiniz harika olacak demektir.

2. Çeşitlerini Tanıyın

Taze fasulyeyi harika bir şekilde pişirmek istiyorsanız onun hangi çeşide dahil olduğunu iyi bilmeli ve buna göre davranmalısınız. Örneğin; Ayşe kadın fasulyesini enden ve boydan bölerek etle karıştırıp pişirmeniz gerekir. Çeşidi şeker fasulyesiyse bölmeden pişirebilir afiyetle yiyebilirsiniz.

3. Su Eklemeyin

Taze fasulye yemeği bol domates ile piştiğinden hem fasulye hem de domatesin suyu ilk etapta yeterli gelir. Bu nedenle ocağa konduğunda su eklemek gerekmez, pişmeye başladıkça su azalırsa kaynar su eklenebilir. Böylece daha kıvamında sonuçlar elde edebilirsiniz.

4. Uç Kısımları Ayıklanır

Fasulyenin uç kısımları diken gibi sivri bir yapıdadır. Bu kısımları kopararak ya da bıçakla keserek kurtulmanız önerilir. Böylelikle şık ve daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

5. Ek Malzemelerden Yararlanın

Taze fasulye yemeğinin temel malzemeleri soğan ve domates olarak belirlenebilir; ancak daha lezzetli sonuçlar elde etmek istiyorsanız sarımsak, kesme şeker gibi malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Sarımsak sayesinde aromatik bir lezzet, kesme şeker sayesinde tatlı bir kıvam edinebilir taze fasulye sevmeyenlere bile bu malzemeler sayesinde sevdirebilirsiniz.

6. Zeytinyağının İyisini Seçin

Taze fasulye, zeytinyağlı yemeklerin en şahanesiyse zeytinyağı seçimini iyi yapmak gerekir. Daha lezzetli sonuçlar için hakiki sızma zeytinyağı işlerinizi kolaylaştıracaktır.

7. Dinlendirin

Gelelim tüketim aşamasına! Zeytinyağlı birçok yemek gibi taze fasulye de bir süre bekletilmeyi ister. Taze fasulyeyi 1 gün beklettikten sonra tüketirseniz daha lezzetli bir sonuca kavuşabileceğinizi unutmayın.