Taze Fasulyeyi Saklama Yöntemleri

Sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız uygulamanız gereken ilk adım, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye özen göstermek olmalıdır. Bunun için sevilen yaz sebze ve meyvelerini kış boyunca saklayabilmenin püf noktaları aranmaya başlanır. Taze fasulye de bu sebzelerden biridir.

Taze fasulyeyi dondururken nelere dikkat etmeli, nasıl dondurulmalı sorularının cevaplarını yazımızın devamında derledik. İşte detaylar:

1. Poşetleme Yöntemi

Taze fasulyeyi kış boyunca iyi bir şekilde saklayabilmek için pratik bir yöntem olan poşetleme yönteminden faydalanabilirsiniz. İnce ve ağzı bağlananlar yerine kalın ve kilitlenebilir özellikte olan poşetleri tercih ederek hava temasını kesebilir, fasulyelerinizi yıl boyunca güvenle saklayabilirsiniz.

yesil-fasulye

2. Kavurma Yöntemi

Taze fasulyeleri yıkayın, ayıklayın, yemeklik olacak şekilde kırın. Daha sonra biraz sıvı yağ içinde domatesle birlikte kavurun. Son olarak fasulyeleri de ilave edip 10-15 dakika kadar kavurmaya bırakın. Tam pişirmeden ocaktan alın ve soğuduktan sonra tek pişirimlik olacak şekilde poşetlere paylaştırıp dondurucunuza yerleştirin ve kış boyunca güvenle saklayın.

taze-fasulye-yemekleri

3. Şoklama Yöntemi

Taze fasulyeleri yıkayıp ayıkladıktan sonra su dolu derin bir tencere içerisinde kaynamaya bırakın. Haşlanıp renk değişimine girmeye başlayınca bir süzgeç yardımı ile alıp soğuk suya tutarak şok uygulayın. Son olarak iyice soğuyan fasulyeleri bir pişirimlik olacak şekilde poşetlere koyup dondurucuya yerleştirin.

yesil-fasulyenin-faydalari

4. Çiğ Olarak Saklayın

Taze fasulyeleri ayıklayın ve yıkayın. Sularını bir süzgeç yardımı ile akıtın. Daha sonra yemeklik olacak şekilde kırın. Bir pişirimlik olacak şekilde poşetlere paylaştırın. Poşetlerin ağzını kapatmadan fasulyelerin üzerine bastırarak havasını çıkarın. Daha sonra hava almayacak şekilde kapatıp dondurucuya yerleştirin.

yesil-fasulye-yararlari

5. Vakumlayın

Taze fasulyeyi poşetleme yöntemini kullanarak saklayacaksanız eğer mutlaka vakumlamayı unutmamanız gerekir. Fasulyenin hava ile temasını kesmek, saklama süresini uzatmaya yardımcı olacaktır.

fasulye-kavurmasi

6. Plastikten Uzak Durun

Saklamak için plastik, cam ve porselen kaplardan uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız. Plastikler, sağlığı tehdit eden malzemeler arasında yer alır; cam ve porselen çeşitleri de genleşme sonucunda patlama tehlikesi yaşayabilir.