Teflon Tencere ve Tava Kullanımında Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Teflon ürünler, mutfağımız ve lezzetli yemeklerimiz için olmazsa olmaz eşyalardan biri. Dayanıklılığı, güzel sonuçları, sağladığı kolaylık ve faydaları ile onlardan asla vazgeçemiyor ve kendilerine oldukça yer veriyoruz; ama dikkat edilmediğinde zararlı sonuçlara neden olabilir, sağlığımızı tehlikeye atabiliriz.

teflon7

Bunun önüne geçebilmek için teflon tencere ya da tava kullanımında gerekli olan 7 önemli öneriyi sizin için derledik. Teflon tava ya da tencere kullanımından önce mutlaka okumalı, kullanımınızı ona göre şekillendirmelisiniz. Şimdiden kolaylıklar.

1)
 İçinde Yiyecek Yokken Isıtmayın!

Teflon tava ve tencerelerin bir özelliği de sıcaklıklarının kısa sürede yükselmesidir. Uzun süre boş olarak yüksek ısıya maruz kalan teflonlar, sağlık için zararlı nitelikteki gazların salınımına neden olmaktadır. Dolayısı ile teflon ürünlerin içerisinde yiyecek yokken ısıtılması, tehlikeli bir adım olacaktır.

teflon2
2)
 Ufacık Bir Çizik Olsa da Vedalaşın

Teflon tava ve tencerelerin üretiminde kullanılan kimyasal maddeler, yüzeyine alacağı en ufak bir darbe sonucu oluşan küçük bir çizik ile açığa çıkmakta ve içinde pişirilen yemeğin yenmesi ile direkt olarak vücudumuza karışmaktadır. Bu nedenle teflon ürünler, ufacık bir hasar görse bile yemek yapımında kullanılmamalı ve onlarla hemen vedalaşılması gerekmektedir.

teflon1

3) Tahta Kaşık Tercih Edin

Teflon tava ve tencereler oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Alacakları en ufak bir darbe ile kolayca çizilebilir ve sağlımız için tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle yemek karıştırırken tahta kaşıklar tercih ederek teflonun çizilmesini önleyebilir, sağlıklı ve lezzetli yemekler yemeye devam edebilirsiniz.

teflon3

4) Ocağın Ateş Derecesini İyi Ayarlayın

Teflon tava ve tencereler, ısıyı çabuk ve kolay şekilde yaydıkları için daima kısık ateşte kullanılmalıdır.

teflon4

5) Ocak ve Teflon Ürünlerin Büyüklük Uyumu

Ocak büyüklüğü ile tava büyüklüğünün uygun olması, olası tehlikelere karşı etkili bir önlem almanıza yardımcı olacaktır.

teflon5

6) Satın Aldıktan Sonra Temizlemeyi Unutmayın

Satın aldığınız teflon ürünleri ilk kullanımdan önce sıcak su ile yıkayıp kurutmalı daha sonrasında bir miktar sıvı yağ dökerek kağıt havlu ile silmelisiniz. Böylece teflon tencere ya da tavanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

teflon6

7) İlk Günkü Gibi Parlaklık Sağlamak İçin

Eğer ki teflon tava ya da tencereniz sararmışsa içlerine bir miktar çamaşır suyu ve su ile hazırladığınız karışımı kaynatın. Sonrasında sırayla sıcak saf su ve soğuk saf su ile durulayın. Sonuç, ilk günkü gibi parlak ve sevindirici olacak!