Ter Kokusuna Veda: Terlemeye Karşı 6 Etkili Yöntem

Yaz ayları ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları birçoğumuzun başına dert olur. Yoğun koşuşturmacaya sahip hayatlarımıza bir de bunaltıcı sıcaklar eklenince hem kendimizi hem de çevremizi rahatsız edebilecek ter kokusu problemi kaçınılmaz hale gelir. Peki yok mudur çaresi? Var, hem de bu başlığın altında.

1. Limon Suyu

Limon, birçok derde deva olduğu gibi ter kokusu problemi için de yanınızda. Güzel bir banyodan sonra yarım limon suyunu koltuk altlarınıza sürerek oluşacak ter kokusuna karşı şahane bir önlem almış olursunuz. Eğer ki hassas bir cilde sahipseniz limonun asidik etkisinden korunabilmek için sıktığınız yarım limon suyunu bir miktar su ile karıştırıp öyle uygularsanız daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz.

limon

2. Elma Sirkesi

Banyodan önce bir miktar elma sirkesine batırdığınız pamuğu koltuk altlarınıza sürüp 2-3 dakika bekletin. Daha sonra banyoda güzelce durulayın. Böylece gün boyu ter kokusundan uzak durabilirsiniz.

kapak_elma_sirkesi

3. Karbonat

Birçok temizlik alanında son derece etkili olan karbonat ile ter kokusundan da kurtulmanız mümkündür. İki koltuk altınıza yetecek kadar karbonat ve limonu bir kap içerisinde hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Hazırladığınız karışımı koltuk altlarınıza sürüp 10 dakika kadar beklettikten sonra durulayın.

karbonat

4. Adaçayı

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi birçok rahatsızlığın lezzetli ilacı adaçayı ile ter kokusunu önleyebilmek de mümkündür. 2 tatlı kaşığı kadar kuru adaçayını kaynamış su içerisinde bekletin. Soğuduktan sonra bu su ile koltuk altlarınızı güzelce yıkayın. Sonrasında ter kokusundan kurtulacak, gün boyu rahat olmanızı sağlayacaksınız.

adacayi

5. Doğal Sabun

Duş jelleri büyük kolaylık ve şahane bir kokuyu size armağan ediyor olabilir; ancak ter kokusunu önlemek istiyorsanız doğal bir sabun kullansanız iyi edersiniz. Doğal sabun bakterilerin yok olmasını daha iyi sağlamaktadır. Duş jelinin yapamadığı etkiyi doğal sabun ile elde ederek ter kokusundan kurtulabilirsiniz.

sabun

6. Duş Alın

En önemli madde, tabii ki düzenli olarak serin, güzel bir duş almaktır. Duş alarak başladığınız günde kendinizi daha ferah hisseder, terleme sürecinizi erteler, terleme miktarınızı azaltabilirsiniz.