Tilya Kürü Hakkında 5 Bilgi

Tilya kürünü son günlerde sıkça duyar olmuş ya da bu başlıkla ilk kez karşılaşmış olabilirsiniz; aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilmeniz için tüm detaylar yazımızın devamında…

1. Tilya Kürü Nedir?

Tilya, halk arasında sadece “ıhlamur” olarak bilinen ancak birkaç bitkinin birleşimidir. Bu birleşme sonucunda ortaya çıkan tilya kürüdür. Ihlamur ile birkaç bitkinin karışımı ile oluşan bu kür, özellikle kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinir.

2. İyi Bir Takviyedir

İçerisindeki kuşburnu, altınotu, ıhlamur gibi malzemeleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek için şahane bir takviyedir. Düzenli olarak tüketildiğinde özellikle gribal enfeksiyonlara karşı iyi bir koruma sağlamaktadır.

3. Bölgesel Zayıflamaya Yardımcıdır

İdeal miktarda tüketilen tilya kürünün en büyük avantajlarından biri, kadınların daha kolay zayıflamasını sağlamaktır. Özelikle göbek ve basen bölgelerinde biriken fazla kiloların hızlı bir şekilde yakılmasına yardımcı olan tilya kürü, diyet listelerine eklenmesi faydalı olacak seçeneklerden biridir.

4. Tatlandırmamak Gerekir

Tilya kürü tüketmeye karar verdiyseniz unutmamanız gereken nokta, ona şeker katmamanız gerektiğidir. Toz, esmer fark etmeksizin hangi şeker çeşidi olursa olsun tilya kürünün etkisini azaltır ve istediğiniz sonuçları almanızı engeller. Bu durumda lezzetlendirmek için içerisine şeker yerine kaşığın ucu ile balkatmanız ya da kürünüzü yudumlarken yanında minik bir kurabiye tarzı bir yiyecek tüketmeniz önerilmektedir.

5. Nasıl Tüketilmesi Gerekir?

Gün içerisinde en fazla 2-3 kez, 6 saat aralıklarla tüketilmesi gerekir. Aksi durumda ve kullanılan malzemelerin aşırı olması durumunda bağırsakların fazla hareketlenmesine neden olur. Aynı zamanda bir ay boyunca kesintisiz olarak kullanıp 1 ay mola verip yeniden başlamanız tilya kürünün etkisini artıracaktır.