Topluluk Önünde Daha Rahat Konuşma Yapmanızı Sağlayacak 10 Yöntem

Topluluk önünde konuşma yapabilmek çok önemli bir hayat becerisidir; çünkü bu konuda uzmanlaşırsanız iş görüşmelerinde ve daha sonra da iş sunumlarında başarıyı yakalayabilirsiniz. Topluluk önünde nasıl konuşma yapacağınızı bilirseniz, sosyal hayatınızda da insanları konuşmanızla etkileyebilir, isteklerinizi daha etkili bir şekilde ifade edip, doğru sonuca ulaşabilirsiniz. İşte topluluk önünde daha rahat konuşmanızı sağlayacak 10 yöntem:

1) Konuşmanızı Hazırlayın

Bir sunum yapacaksanız ya da seminer verecekseniz, hazırlanma kısmı çok önemlidir. Aşağıdaki konular üzerinde karar vermeniz gerekiyor:

 Her şeyi yazıya mı dökeceksiniz yoksa sadece küçük notlar mı alacaksınız?

 PowerPoint slaytları mı kullanacaksınız?

 Sunum yapacağınız yeri iyi biliyor musunuz?

 Hangi ekipmanları kullanacaksınız? Sunum yapacağınız yerde bu ekipmanlar mevcut mu?

2) Seyirciler Kim?

İş hayatında sunum yapacağınız kitleyi tanımanız çok önemli. Sunum yapacağınız kitleyi meslektaşlarınız mı, orta kademe yöneticiler mi yoksa stajyerler mi oluşturuyor? İş deneyimleri ya da çalıştıkları şirket hakkında bilgi sahibi olmanız da gerekiyor. Bu sayede çalıştıkları şirketin geçmişi ya da profili hakkında referans verip ilgilerini çekebilirsiniz.

3) Konuşmanızı Önünüzdeki Kağıttan Okuyarak Yapmayın!

Konuşmanızı önünüzdeki kağıdı okuyarak yaparsanız izleyiciler sıkılabilir ya da dikkatleri dağılabilir. İzleyicilerle göz teması kuramayacağınız için kendinizi izleyicilerden soyutlamış olursunuz. Yazılanı okurken takılabilirsiniz ya da ses tonunuzu ayarlayamayabilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca kağıttan okumamaya çalışın!

4) Kelimelerin Ötesinde Düşünün

Sunum yaparken kullandığınız kelimeler düşüncelerinizi aktarmak için sadece birer araç, kendi başlarına bir anlamları yok. Konuşmanızı yaparken ayrıca dikkat etmeniz gereken şeyler; vücut diliniz, mimikleriniz, sesinizin tonu ve vurgularınızdır. Tüm bunları eksiksiz kullanırsanız, gerçekten etkileyici bir sunum yapabilirsiniz.

5) Pratik Yapın

Konuşmanızın içeriği hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmanız lazım. Kendinize güveniniz eksikse, konuşmanızı ezberleyin ya da küçük notlar alın. Zaman sınırınız varsa evinizdeyken konuşmanızı zaman tutarak tekrar tekrar yapın. İsteğe bağlı olarak konuşmanızın ana başlıklarını küçük notlara yazabilirsiniz. Bu notları numaralandırmayı unutmayın; çünkü sunum anında notları karıştırabilir ya da yere düşürebilirsiniz.

6) Slaytları Minimum Tutun

Tüm konuşmanızı PowerPoint sunumunuza yazmayın. Kısa cümleler kullanın, böylece izleyicileri sıkmamış olacaksınız. Daha çok ilgi çekici resimler ya da çizelgeler kullanın. Bu tarz görseller izleyicilerin daha çok ilgisini çekecek ve konuşmanızı pekiştirecektir.

topluluk_konuşması

7) Anlatacaklarınızı Kişiselleştirin

İnsanlar hikaye dinlemeye bayılır. İzleyicilere bir projede yaşadığınız sıkıntıları ya da başarıları anlatın. Küçük şakalar yapın. Bunlar izleyiciyle bağ kurmanızı sağlayacaktır.

8) Heyecanlı Olmak İyidir!

Sunum yaparken karnınızda uçuşan kelebekler ya da sesinizdeki titreme vücudunuzdaki yüksek adrenalin akışının bir sonucudur. Kötü etkilerinin yanı sıra, vücudunuzdaki yüksek adrenalin size daha fazla enerji ve azim verir. Beyin bu sırada daha verimli çalışır ve hafızanız daha eski hatıralara ulaşabilir.

9) En İyisini Umun Ama Kendinizi En Kötüsü İçin Hazırlayın!

Sunum sırasında yanınızda bir bardak su bulundurun, ağzınız kuruduğunda bu hayat kurtaracak. PowerPoint sunumunuzu önceden gözden geçirin. Sesinizin güzel ya da kötü olmasını umursamayın, bir Hollywood filminin elemesinde değilsiniz. Sesinizin yüksek ve anlaşılır olması yeterli.

10) Uzmanları Gözlemleyin ve Onlardan Bir Şeyler Öğrenin

Konuşmanızın pratiğini yaparken, uzman konuşmacıları dinleyin. Hayran olduğunuz ve iletişim becerileri kuvvetli birini izleyin. Vücut dilini ya da mimiklerini nasıl kullanıyor, nelere vurgu yapıyor ya da nerelerde duraklama yapıyor dikkat edin. Bunların bazılarını kendi konuşmanıza uyarlayın. Unutmayın, onlar da bir zamanlar sizin gibi acemi ve heyecanlıydı.

Migros’ta Akmina light limon aromalı soda indirimli fiyatıyla! Sunum yaparken susuzluğunuzu gidermeniz için sodanızı yanınızdan ayırmayın! http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/28465552-32071-akmina-light-limon…