Toprak Üzerinde Yalın Ayak Yürümenin 6 Müthiş Etkisi

Apartmanlara sıkışmış, şehir hayatlarımızda her ne kadar doğal alanlarda, alabildiğince geniş bahçelerde koşmak pek mümkün olmasa da bunu mümkün hâle getirmeye çalışmak âdeta bizim boynumuzun borcu olmalı. Öyle ki doğanın iyileştiremediği bir ruh hali, kapatamadığı bir yara neredeyse yok.

Mesela küçücük bir örnek verelim; toprak üzerinde yalın ayak birkaç dakika yaptığınız yürüyüşün bile ruh ve beden sağlığınıza kattığı yararlar oldukça fazla.  Bu yürüyüş ile bütün hafta yaşadığınız tüm gerginlikleri vücudunuzdan dışarı akıtabilir, yakın çevrenizle yaşadığınız sorunları hafifletebilir, daha mutlu bir insan olabilirsiniz. Yapılan birçok araştırma da yalın ayakla toprak üzerinde yürümenin birçok kronik ağrıyı yok ettiğini, yorgunlukları azalttığını söylemektedir.

Bakın toprak üzerinde yalın ayak yürümenin başka ne gibi güzel etkileri varmış.

1. İyi Bir Antioksidandır

Tıpkı bazı besinlerde olduğu gibi toprakta yalın ayak yürümenin de vücudumuza sağladığı bir antioksidan etki bulunur. Toprak üzerinde yalın ayak atacağınız birkaç adımın sağlayacağı antioksidan etki sayesinde vücutta biriken zararlı toksinleri atar ve vücudunuzda oluşma ihtimali olan birçok iltihaplı hastalıktan korunursunuz.

saglikli-yasam

2. Sağlıklı Uyumanızı Sağlar

Uyku problemi yaşayan bir insansanız günlük hayatınızda çok zorlanıyor olma ihtimaliniz de oldukça yüksek demektir. Toprak üzerinde yalın ayak bir şekilde yürüyerek kortizol seviyesinin düşmesine yardımcı olursunuz. Düşen kortizol hormonu, uykuya daha rahat dalmanızı ve uyku kalitenizin artmasını sağlar.

yuruyus

3. Dokuları Onarır

Topraktaki materyallerin kaslar üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Toprak üzerinde yalın ayak bir şekilde yürüyerek vücudunuzdaki zarar görmüş dokuların onarılmasını sağlar, ufak yaraların kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olursunuz.

toprak

4. Kalbi Korur

Toprak üzerinde yalın ayak yürümek, kan akışını düzenler ve kalbin daha az yorulmasını sağlar. Böylece kalbin uzun yıllar sağlıkla çalışmasına katkıda bulunur.

doga

 

5. Adet Öncesi Sendromuna İyi Gelir

Birçok kadın adet dönemi öncesinde vücudunda ve ruh halinde gelişen değişimlerden son derece rahatsızdır. Göğüslerin büyümesi, karnın şişmesi, ani depresyon halleri, aşırı sinirlenme gibi birçok değişim ile günlük hayat epey sekteye uğrayabilmektedir. Bu etkileri en aza indirmek için bulduğunuz en yakın toprak üzerinde yalın ayak bir yürüyüşe çıkın deriz. Çünkü toprak üzerinde yalın ayak yapılan yürüyüş ile kortizol hormonunun düşmesine yardımcı olacak ve tüm PMS etkilerine veda edeceksiniz.

kadin-erkek

6. Ruhu Hafifletir

Zorlu bir hafta geçirdiniz ve âdeta tüm vücudunuzun yüklü olduğu stresten dolayı çöktüğünü hissediyorsunuz. Böyle durumlarda yapmanız gereken ilk müdahale doğaya koşmak olabilir. Kendinizi doğaya bırakıp toprak üzerinde yalın ayak bir yürüyüş yaptığınızda özgürlük ve huzuru tüm iliklerinizde hissedecek, vücudunuzdaki stres hormonlarını kovalayacak, ruh halinizin dengelenmesini sağlayacaksınız.