Tüm Kumaş Yüzeylerden Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Makyaj yapımındaki en önemli detay, makyajı tamamlayan son dokunuş olan rujlara bayılıyor, her kombine ve her duygu durumuna göre rujlar biriktirip onları özenle kullanmaktan zevk alıyoruz; ancak bazen ne kadar özenle kullansak da bir aceleye ya da görünmez bir kazaya esir olup kıyafetimize ya da etraftaki herhangi bir kumaş yüzeye bulaştırabiliyoruz. Evet, tam da o an zaman duruyor! Durmasın; çünkü kumaş yüzeylerden ruj lekesini çıkarmanın oldukça pratik çözümleri mevcut.

İşte ruj lekesini kumaş yüzeylerden çıkarmanın 5 muhteşem yolu:

Ruj Lekesi Eğer ki Pamuklu bir Kumaşa Bulaştıysa…

Rujun içerdiği kimyasalların biraz olsun çözünebilmesi, lekenin yumuşayabilmesi için leke üzerine az miktarda tereyağı sürüp küçük hareketlerle ovun. Bir süre beklettiğiniz tereyağını, sünger yardımı ve oksijenli su ile silin. Daha sonrasında doğal bir sabunu erittiğiniz ılık suda lekeyi tekrar temizleyip son olarak kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra lekenin yok olduğunu görüp sevinebilirsiniz!

makyaj-malzemeleri

Ruj Lekesi Eğer ki Halı, Perde ya da Koltuk Yüzeyine Bulaştıysa…

Halıdaki ruj lekesi eğer yeni ise çok şanslısınız demektir. Hemen bıçağın tersi ya da sivri köşelere sahip bir plastikle halının üzerindeki lekenin fazlalıklarını güzelce kazıyın. Daha sonra ispirto ya da ıslak mendil, evinizde hangisi bulunuyorsa leke üzerine uygulayın ve 1 bardak suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı eklediğiniz karışım ile lekeyi köşeden merkeze doğru silmeye başlayın. Son olarak havluyla tampon yaparak kurumasına yardımcı olun.

ruj-surme-teknikleri

Daha Farklı Kumaş Türlerine Bulaştıysa…

-Aseton Yardımı ile Temizleyebilirsiniz:

Ruj lekesi olan bölgeye hemen aseton uygulayın ve bol su ile durulayın. Aseton yok ise okaliptüs yağı ya da gliserin gibi kimyasallardan da yararlanabilirsiniz; ancak her kumaşın dayanıklılığı farklı olduğu için bu yöntemleri lekeye uygulamadan önce kumaşın küçük bir noktasında denemenizde fayda var.

migrostvblog_rujrenkleri_v1_020617

-Eter Yardımı ile Temizleyebilirsiniz:

Eğer ki ruj lekesi çok fazla zorluyorsa, eter etkili bir seçenek olacaktır. Eterli bir pamuk yardımı ile lekenin üzerine ufak dokunuşlarda bulunup daha sonrasında bölgeye sabunlu sıcak su uygulayarak lekeyi tamamen yok edebilirsiniz.

migrostvblog_rujrenkleri_v3_020617

-Saç Spreyi Yardımı ile Temizleyebilirsiniz:

Bu yöntem için tam da “Çivi çiviyi söker.” metodu diyebiliriz. Öyle ki ruj gibi bir kozmetik maddesini başka bir kozmetik maddesi olan saç spreyi ile ehlileştireceğiz! Ruj lekesi olan bölgenin altına bir havlu koyun ve lekeli bölgeye bolca saç spreyi sıkıp 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra lekenin üzerine bir bez ile tampon uygulayarak lekeyi tamamen yok edin.

Tebrikler! Artık tüm kumaş yüzeyleri ruj lekesinden ve sizden korkabilir!